Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szefowa niemieckiego rządu usłyszała od niego potwierdzenie gotowości zawetowania budżetu UE w przypadku braku satysfakcjonującego porozumienia w sprawie tzw. mechanizmu praworządności.

Morawiecki poinformował w oświadczeniu wydanym po rozmowie, że kwestia kolejnego wieloletniego budżetu unijnego to aktualnie najważniejsze zadanie, jakie stoi przed niemiecką prezydencją w Unii Europejskiej. Właśnie ten temat był głównym tematem dzisiejszej rozmowy szefów rządów Polski i Niemiec.

„Na wstępie rozmowy podkreśliłem raz jeszcze, że będziemy bronić suwerennego prawa państw europejskich do realizowania zmian i reform oraz litery i ducha traktatów, które stanowią prawo pierwotne i nadrzędne wobec jakichkolwiek innych aktów prawnych i wtórnych mechanizmów, jakie zawierają aktualne propozycje instytucji europejskich. To stwierdzenie stanowi fundament naszego stanowiska i punkt wyjścia do dalszych rozmów” – oświadczył Morawiecki przypominając, że Polska i Węgry zgłosiły sprzeciw wobec projektu rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu UE.

„Oświadczyłem dziś Pani Kanclerz, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na możliwie szybkie znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw członkowskich oraz poszanowanie procedur traktatowych” – poinformował szef polskiego rządu. Morawiecki poprosił Merkel, by racje Polski przeanalizowano „nie tylko z punktu widzenia sporu, który obecnie się toczy, ale także spójności i przyszłej wizji Europy”.

Morawiecki podkreślił, że w rozmowie z Angelą Merkel potwierdził gotowość do zawetowania unijnego budżetu w przypadku nieznalezienia rozwiązania „dobrego dla całej UE a nie tylko dla niektórych jej członków”.

Premier rządu RP podkreślił, że rozmowa odbyła się w dobrej atmosferze przy poszanowaniu odmienności stanowisk.

Jak podaje PAP, rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w piątek po rozmowie szefów rządów Polski i Niemiec, że dotychczas nie pojawiła się żadna kompromisowa propozycja w kwestii mechanizmu praworządności. Polski rząd liczy, że taka propozycja pojawi się przed grudniowym szczytem Rady Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki ostrzegł w Budapeszcie przed rozpadem UE

Kresy.pl / pap.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz