Minister obrony Mariusz Błaszczak skomentował wypowiedź rzecznika niemieckiego rządu, który uznał kwestię ewentualnych reparacji dla Polski za zniszczenia z czasów drugiej wojny światowej za zamkniętą.

Wypowiadając się dla telewizji TVP Info Błaszczak uznał, że Polsce należą się odszkodawania za zniszczenia do jakich doszło na terytorium naszego kraju w wyniku rozpoczętej przez Niemcy drugiej wojny światowej. Doceniając niedzielne wystąpienie prezydenta Niemiec Waltera-Franka Steinmeiera, który prosząc o wybaczenie podkreślił sprawstwo Niemców, polski minister powiedział – „sprawa reparacji nie jest zamknięta. Prezydent Niemiec przyznał, że to nie naziści, tylko Niemcy są odpowiedzialni za zbrodnie w okresie II wojny światowej. Teraz jest kwestia zadośćuczynienia, to zupełnie naturalne w cywilizowanym świecie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Błaszczak kwestionował też decyzje podjęte w tej kwestii przez władze komunistyczne – „Sprawa reparacji nie jest zamknięta, dlatego, że jest to naturalną konsekwencją. Jeżeli ktoś popełnił coś złego, to oczywiście najpierw przyznaje, że popełnił, a potem jest kwestia zadośćuczynienia. Tego zadośćuczynienia nie było po II wojnie światowej, dlatego, że Polska była zdominowana przez Rosję. Polska nie była suwerenna w tej decyzji. Zresztą ta decyzja dotyczyła tylko wschodnich Niemiec, nigdy nie była związana z całością Niemiec”.

Takie powstawienie sprawy przez członka polskiego rządu wywołało reakcję w Moskwie. „Niestety u władz Polski powstała niezdrowa tradycja winić nasz kraj za swoje biedy, zniekształcając rzeczywistość i przepisując historię pod wygodną dla obecnego polskiego estaliszmentu politycznego koniunkturę” – powiedział deputowany Dumy Państwowej, Siergiej Żeleźniak, cytowany przez agencję informacyjną RIA Nowosti.

Jeszcze ostrzej wypowiedział się inny rosyjski parlamentarzysta Wiktor Wodołacki, który stwierdził – „Uwzględniając, że Polska jest dziś rzecznikiem rusofobicznej polityki Europy i USA, oni zaczynają całkowity przegląd wszystkich historycznych momentów związnych z Polską i Rosją”.

wiadomosci.radiozet.pl/ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz