Dwóch francuskich żołnierzy zginęło i jeden został ranny w sobotę w Mali – poinformował Reuters. Pod transporterem opancerzonym, którym się poruszali miał eksplodować improwizowany ładunek wybuchowy. Do ataku przyznała się Al-Kaida.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, dwóch francuskich żołnierzy zginęło podczas operacji w Mali w sobotę, kolejny został ranny. Pod ich wozem opancerzonym wybuchł improwizowany ładunek.

Żołnierze byli na misji rozpoznawczej i wywiadowczej we wschodnim regionie Menaka, poinformowali w oświadczeniu szefowie sztabu. Administracja prezydenta Francji zapewniła, że życie rannego żołnierza nie jest zagrożone.

Na początku tygodnia władze Francji poinformowały, że trzech żołnierzy poległo pełniąc służbę w ramach misji w afrykańskim Mali. Żołnierze mieli zginąć na skutek eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego pod przejeżdżającym francuskim pojazdem wojskowym, podał w czwartek portal telewizji Al Arabiya. Do tragicznego zdarzenia miało dojść w rejonie miejscowości Hombori w regionie Mopti.

Francuska minister obrony Florence Parly stwierdziła, że żołnierze zginęli “na terenie gdzie grupy terrorystyczne atakują cywilów i zagrażają regionalnej stabilności”. Hołd poległym żołnierzom oddał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Francja utrzymuje od 2014 roku w rejonie afrykańskiego Sahelu kilka tysięcy żołnierzy, którzy wspierają miejscowe siły bezpieczeństwa i biorą udział w operacjach przeciwko islamistom (tzw. operacja Barkhane). Decyzję o wysłaniu żołnierzy podjął w 2013 roku prezydent Hollande na prośbę władz Mali. Francuzi operują nie tylko w Mali, ale także w Burkina Faso, Czadzie, Mauretanii i Nigrze. W 2020 r. Francja zdecydowała się na zwiększenie tego kontyngentu do 5,5 tys. żołnierzy.

Północnoafrykańskie skrzydło Al-Kaidy oświadczyło, że było odpowiedzialne za zabicie francuskich żołnierzy, poinformowała w sobotę organizacja monitorująca dżihadyzm SITE Intel.

Zobacz też: W Mali zginęło 13 francuskich żołnierzy

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply