Kongres USA nie może poprzeć wartej 20 miliardów dolarów sprzedaży myśliwców F-16 Turcji, dopóki Ankara nie ratyfikuje członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO – oświadczyła w czwartek ponadpartyjna grupa senatorów.
Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Kongres USA nie może poprzeć wartej 20 miliardów dolarów sprzedaży myśliwców F-16 Turcji, dopóki Ankara nie ratyfikuje członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO – oświadczyła w czwartek ponadpartyjna grupa senatorów.
W liście do prezydenta Joe Bidena 29 demokratycznych i republikańskich senatorów stwierdziło, że dwa kraje nordyckie podejmują „pełne i dobre wysiłki”, aby spełnić warunki członkostwa w NATO, o które prosiła Turcja, mimo że Ankara twierdzi, że Szwecja musi zrobić więcej.
„Kiedy protokoły akcesyjne do NATO zostaną ratyfikowane przez Türkiye, Kongres może rozważyć sprzedaż myśliwców F-16. Jednak niepowodzenie w tej sprawie postawiłoby pod znakiem zapytania tę oczekującą sprzedaż” – napisali senatorowie.
Kongres po raz pierwszy wyraźnie i bezpośrednio powiązał sprzedaż F-16 Turcji z ofertami akcesyjnymi obu krajów nordyckich do NATO.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w środę, że Turcja pozytywnie rozpatruje wniosek Finlandii o członkostwo w NATO, ale nie popiera kandydatury Szwecji.
„Nasze stanowisko w sprawie Finlandii jest pozytywne, ale nie w sprawie Szwecji” – powiedział Erdogan w przemówieniu do deputowanych z partii AK.
„Szwecja nie powinna w tym momencie zawracać sobie głowy próbami. Nie powiemy „tak” ich aplikacji do NATO, dopóki pozwalają na spalenie Koranu” – powiedział Erdogan.
Szwedzki minister spraw zagranicznych powiedział, że nie może być kompromisu w sprawie wolności słowa, ale Szwecja będzie nadal wdrażać porozumienie madryckie. „Jest bardzo jasne, co jest konieczne, aby Szwecja została członkiem NATO, a mianowicie, że spełniamy wymagania zawarte w trójstronnym porozumieniu” – powiedział. „Religia nie jest częścią umowy”.
„Jeśli NATO i oba kraje zdecydują się na odrębne procesy członkostwa, Turcja oczywiście osobno i korzystniej rozważy członkostwo Finlandii” – powiedział Cavusoglu na konferencji prasowej ze swoim estońskim odpowiednikiem w Tallinie.
Senator z ramienia Partii Demokratycznej Chris Van Hollen określił Turcję jako „niewiarygodnego” sojusznika i ujawnił jakie ultimatum Waszyngton miał postawić Ankarze.
Amerykański polityk wyraził taką opinię w rozmowie z dziennikarzem portalu Al Monitor. Stwierdził on, że Turcja była „ważnym partnerem” Sojuszu Północnoatlantyckiego w przeszłości, by następnie przejść do zdecydowanej krytyki jej obecnej polityki, zwłaszcza gróźb dokonania inwazji na północną Syrię, kontrolowaną obecnie przez protegowanych Waszyngtonu – lokalnych Kurdów.
Van Hollen odniósł się do kwestii, która najbardziej rozpala obecnie relacje między Turcją a jej formalnymi zachodnimi sojusznikami. Powiedział on, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska powinny rozważyć nałożenie sankcji na Turcję, jeśli prezydent Recep Tayyip Erdogan udaremni wstąpienie Szwecji do NATO.
Van Hollen powiedział również, że Turcja nie otrzyma amerykańskich myśliwców F-16, jeśli Szwecja i Finlandia nie zostaną przyjęte do Sojuszu. „Nie będzie F-16 do Turcji, jeśli Turcja nie zgodzi się na Szwecję i Finlandię” – zacytował Al Monistor. Portal przypomniał, że administracja Joe Bidena nieoficjalnie poinformowała Kongres w styczniu o zamiarze sprzedaży myśliwców F-16 Turcji, chociaż sprzedaż nie została jeszcze formalnie zatwierdzona. Kongres ma możliwość rewizji sprzedaży broni i wyrażenia dezaprobaty. Prezydent może sprzeciwić się takiemu wnioskowi, a Kongres może z kolei odrzucić jego głos większością dwóch trzecich głosów zarówno w Izbie Reprezentantów, jak iw Senacie. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny ze względu na wysoki próg.
Van Hollen powiedział, że „nie ma scenariusza”, w którym sprzedaż F-16 dojdzie do skutku bez ratyfikacji przez Turcję członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. „Gdyby teraz było formalne powiadomienie (o sprzedaży F-16), tak, zostałaby złożona [przez Kongres] rezolucja dezaprobująca” – powiedział Van Hollen, który twierdzi, że „większość” Senatu zgadza się z jego stanowiskiem.
Amerykański senator powiedział również, że Stany Zjednoczone i państwa europejskie powinny rozważyć nałożenie sankcji na Turcję, jeśli kraj ten spełni groźbę ataku na wspierane przez USA siły kurdyjskie w północno-wschodniej Syrii, dodając, że „ryzyko jest realne”. Muszą być konsekwencje w postaci wspólnych działań europejskich i USA. Mogłyby być w formie sankcji” – powiedział Van Hollen – „Muszą być przynajmniej sankcje gospodarcze”.
Turcja jeszcze wiosną zadeklarowała, że nie zgodzi sie na przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii tak długo, jak w państwach tych będzie tolerowana obecność działaczy organizacji kurdyjskich i organizacji Fetullaha Gulena, które Ankara uważa za terrorystyczne. O ile jednak ostatnio Turcy zmieniają zdanie w sprawie Finlandii, to kurdyjskie manifestacje w Szwecji i spalenie koranu w Sztokholmie przez duńskiego polityka utwardziły tureckie weto wobec tego państwa.
Kresy.pl/Reuters
Ciekawe jaki będzie ruch Turcji. Czy Turcy zgodzą się i Kurdowie będą mogli spać spokojnie czy nie zgodzą się i zmienią dostawcę samolotów ale przez jakiś czas będą bez lotnictwa w skali i masie którą dysponują dzisiaj.
Obstawiam że zgodzą się na przyjęcie Szwedów i Finów do NATO, co dobrze wpłynie na Polskę która już jest w sojuszu.
Szachy 4D Putasa to wspaniała gra, myślę że Polacy powinni się modlić aby nic nie stało się Putasowi 🙂 tak wspaniale prowadzi ZSRR bis do upadku 🙂
JEŻELI Amerykanie spróbują użyć tego szantażu wobec Turcji to POPISOWO strzelą sobie w stopę 🙂 i oby bo zmiana architektury bezpieczeństwa w Europie zwiększyłaby zagrożenie PRZEDE WSZYSTKIM dla nas jako kraju na wschodniej flance NATO.
„jeżeli”? czy ty udajesz, czy nie czytałeś że amerykanie zawiesili (przez brak zatwierdzenia) sprzedaż F-16 tak jak zawiesili F-35.
Żyjesz w jakieś alternatywnej rzeczywistości, czy o co chodzi?
„Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Kongres USA nie może poprzeć wartej 20 miliardów dolarów sprzedaży myśliwców F-16 Turcji, dopóki Ankara nie ratyfikuje członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO – oświadczyła w czwartek ponadpartyjna grupa senatorów.” – ani Reuters, ani 'ponadpartyjna grupa senatorów” nie jest Izbą Reprezentantów ani Senatem a jak wynika z powyższego głosowania jeszcze nie było. Jest to tylko OŚWIADCZENIE. Naucz się rozumienia czytanych tekstów zanim zacznies
„Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Kongres USA nie może poprzeć wartej 20 miliardów dolarów sprzedaży myśliwców F-16 Turcji, dopóki Ankara nie ratyfikuje członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO – oświadczyła w czwartek ponadpartyjna grupa senatorów.” – ani Reuters, ani 'ponadpartyjna grupa senatorów” nie jest Izbą Reprezentantów ani Senatem a jak wynika z powyższego głosowania jeszcze nie było. Jest to tylko OŚWIADCZENIE. Naucz się rozumienia czytanych tekstów zanim zacznies
bredzić o „alternatywnej rzeczywistości 🙂
Ty bredziłeś miesiąc temu twierdząc że Ukraina nie otrzyma patriotów ani leopardów. Miesiąc minął a Ty wyszedłeś na ruską onucę o banderowskich ciągotkach 😀 przebraną za czerwoną gwiazdę i młot hahaha
https://kresy.pl/wydarzenia/podolak-czolgi-abrams-leopard-i-systemy-patriot-beda-na-ukrainie-w-ciagu-dwoch-miesiecy/?swcfpc=1#comments
Otóż Leopardy dla Ukrainy mają właśnie tyle wspólnego z F-16 dla Turcji ile ja z „ruską onucą o ciągotkach banderowskich przebraną za czerwoną gwiazdę i młot” (poczucie humoru masz godne swoich banderowskich przyjaciół). Skoro jednak na siłę chcesz robić z siebie idiotę to dodam, że w Stanach w „ścieżce decyzyjnej” dotyczącej sprzedaży sprzętu wojskowego jest Izba Reprezentantów, Senat (czyli Kongres) oraz prezydent zamiast „grupy ponadpartyjnych senatorów” tak jak sobie to wyobrażałeś 🙂