Kurdowie mieszkający w okolicy miejscowości Szaladze wkroczyli do znajdującej się tam bazy tureckich żołnierzy po tym gdy ci otworzyli ogień do uczestników manifestacji protestacyjnej.

Grupa lokalnych mieszkańców narodowości kurdyjskiej zorganizowała w sobotę demonstrację pod bazą tureckich żołnierzy w mieście Szaladze. Manifestanci domagali się przerwania tureckich nalotów na tę okolicę. Siły Powietrzne Turcji bombardują tam bazy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która właśnie ze swoich ośrodków w północnym Iraku prowadzi operacje przeciw tureckiej armii i siłom bezpieczeństwa. Według lokalnych mieszkańców skutkiem tureckich bombardowań były ofiary wśród cywilów.

Według irańskiej telewizji PressTV tureccy żołnierze otworzyli ogień do manifestantów w wyniku czego zginął jeden z nich – 13-letni Hassan Rekan Hussejn, mieszkaniec Szaladze. Doprowadziło to do szturmu zgromadzonych na turecką bazę. Portal Deutsche Welle informuje natomiast, że zginęły dwie osoby. Strona turecka potwierdziła, że jej żołnierze wycofali się z bazy. Jak można zaobserwować na nagraniach wycofanie się nie było w pełni zorganizowane bowiem Turcy pozostawili w bazie swój ciężki sprzęt – między innymi czołg i transporter opancerzony. Manifestanci podpalili niektóre pojazdy. Pożar miał spowodować kilka wybuchów. W czasie zamieszek rannych zostało 10 osób według PressTV i 15 według DW.

Ministerstwo Obrony Turcji stwierdziło, że obóz wojskowy w Szaladze został zaatakowany po “prowokacji” PKK. Co ciekawe także władze autonomicznego Regionu Kurdystanu w Iraku, na którego terytorium znajduje się miejscowość, wydały komunikat mówiący o “sabotażystach”, którzy mieli poprowadzić atak na turecki obóz i potępiły incydent. PKK odpowiedziała, że nie ma swoich struktur w Szaladze.

Partia Pracujących Kurdystanu od lat 80 XX w. walczyła o niepodległość a obecnie o autonomię dla Kurdów zamieszkujących terytorium Turcji. Kurdowie stanowią większość ludności w południowo-wschodniej części tego kraju. Już w 1984 r. PKK zorganizowała swoje regularne oddziały w północnym Iraku. Po mniej niż trzech latach rozejmu konflikt między kurdyjską partyzantką a tureckimi siłami bezpieczeństwa rozgorzał na nowo w lipcu 2015 roku. PKK jest sklasyfikowana jako organizacja terrorystyczna zarówno przez USA jak i przez Unię Europejską. Z PKK powiązana jest Partia Zjednoczenia Demokratycznego (PYD), która przy pomocy Ludowych Oddziałów Obrony (YPG) i Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) kontroluje znaczny obszar północno-wschodniej Syrii.

presstv.ir/dw.com/bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply