Irańska agencja informacyjna FARS twierdzi, że samozwańcza kurdyjska administracja kontrolująca północno-wschodnią część Syrii gotowa jest oddać rejon Manbidż pod kontrolę syryjskiej armii rządowej.

W toku wojny w Syrii kurdyjska Partia Zjednoczenia Demokratycznego (PYD) powołała Ludowe Oddziały Obrony (YPG). Przy ich pomocy syryjscy Kurdowie, walcząc zarówno z syryjskimi oddziałami rządowymi, jak i z arabskimi rebeliantami, opanowali północną Syrię. W zeszłym roku, dzięki wsparciu amerykańskiego lotnictwa oraz amerykańskich oddziałów lądowych, Kurdowie zdobyli tereny daleko przekraczające obszar zamieszkany przez swoją grupę etniczną. Za pośrednictwem zorganizowanych przez siebie Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) i przy pomocy Amerykanów, PYD-YPG mogły kontrolować całą północno-wschodnią część Syrii.Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sytuację polityczną w Syrii całkowicie zmieniła decyzja prezydenta USA Donalda Tumpa, który 19 grudnia ogłosił, że dokona szybkiego wycofania z tego kraju wszystkich amerykańskich żołnierzy. Turcja, której władze od dawna określają Kurdów jako swojego głównego wroga w Syrii, wysłała kolejne oddziały na granicę z Syrią, lub na okupowany przez siebie przygraniczny rejon tego państwa. Turcy koncentrują siły wojskowe w okolicach miasta Manbidż. Miasto to, ośrodek wysuniętego najdalej na zachód rejonu spośród całego terytorium opanowanego przez Kurdów, od dawna jest przedmiotem zainteresowania Ankary.

Według irańskiej agencji informacyjnej FARS, Kurdowie są gotowi do oddania miasta i rejonu Manbidż pod kontrolę armii syryjskiej by w ten sposób zapobiec zajęciu go przez Turków. Agencja twierdzi, że odbyło się już kilka spotkań oficerów syryjskiej armii i dowódców SDF-YPG. Jeszcze w czwartek siły skupionej wokół Kurdów koalicji miały wycofać się dwóch miasteczek na północy prowincji Aleppo – Harbal i Um Vohusz, które zostały zajęte przez oddziały syryjskiej armii rządowej. Jednocześnie według FARS w okolicy Manbidż pojawił się konwój armii amerykańskiej składający się z 18 pojazdów wojskowych.

farsnews.com/kresy.pl

Kurdowie gotowi do oddania części opanowanych przez siebie terenów syryjskiej armii
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz