Erdogan zagroził, że “otworzy uchodźcom drzwi” do Europy

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po raz kolejny zagroził, że wpuści syryjskich uchodźców do Europy, jeśli Unia Europejska nie zwiększy pomocy finansowej dla Turcji. Tym razem powtórzył swoją groźbę podczas wizyty na Węgrzech.

Erdogan odwiedził w czwartek Węgry, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Viktorem Orbanem. Jak podaje AFP, na wspólnej z Orbanem konferencji prasowej turecki prezydent wezwał Unię Europejską do udzielenia pomocy finansowej dla jego planu stworzenia “strefy bezpieczeństwa” w północnej Syrii, w której ma znaleźć się miejsce dla części z 3,6 mln syryjskich uchodźców, którzy obecnie przebywają w Turcji.

“Niezależnie od tego, czy wsparcie nadejdzie, będziemy dalej udzielać im gościny, ale tylko do pewnego stopnia” – mówił Erdogan. „Jeśli zobaczymy, że to nie działa, tak jak powiedziałem wcześniej, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko otworzyć bramy. A jeśli otworzymy bramy, oczywiste będzie, dokąd pójdą” – dodawał. Erdogan twierdził, że do tej pory Turcja wydała w związku z kryzysem uchodźczym 40 mld dolarów. Według tureckiego prezydenta jego kraj nie może sam “dźwigać tego ciężaru”.

PRZECZYTAJ: Erdogan zagroził wypuszczeniem nowej fali migracji, jeśli Turcja nie otrzyma pomocy od UE

Viktor Orban deklarował, że Węgry są gotowe pomóc Turcji. „Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć mas migrantów przybywających na południową granicę Węgier i do tego potrzebujemy pomocy Turcji”. Według niego bez Turcji nie da się zatrzymać migrantów i “w związku z tym Węgry są strategicznym partnerem Turcji w kwestiach bezpieczeństwa i migracji”.

Przeciwko wizycie Erdogana na Węgrzech w Budapeszcie demonstrowało kilkaset osób, wśród których byli pacyfiści oraz działacze prokurdyjscy.

Przypomnijmy, że w marcu 2016 roku Turcja zawarła z UE porozumienie ws. zahamowania napływu fali uchodźców. W zamian UE zaoferowała przyspieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom przebywającym na terytorium Turcji, zaś po 2018 roku miała zostać udostępniona na ten cel dodatkowa kwota w tej samej wysokości.

CZYTAJ TAKŻE: Erdogan podziękował Orbanowi za poparcie na arenie międzynarodowej

Kresy.pl / AFP / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply