W Brukseli podczas nadzwyczajnego szczytu UE-Turcja uzgodniono projekt porozumienia ws. zahamowania napływu fali uchodźców, który przychyla się do propozycji Turcji, mogącej liczyć na wyraźne korzyści. Zadowoleni z rezultatów są zarówno szef KE Donald Tusk, jak i premier Beata Szydło.

Zgodnie z planem zaproponowanym przez Turcję, wszyscy migranci nielegalnie przeprawiający się z Turcji do Grecji mieliby być odsyłani. Dotyczy to również Syryjczyków. Z kolei do czerwca miałyby zostać zniesione wizy dla obywateli Turcji, a sprawy związane z akcesem Turcji do UE mają nabrać większego tempa. Przyspieszona ma zostać wypłata 3 mld euro na pomoc uchodźcom przebywającym na terytorium tego kraju, zaś po 2018 roku ma zostać udostępniona na ten cel dodatkowa kwota w tej samej wysokości. Z kolei sami uchodźcy mają być przesiedlani bezpośrednio z Turcji do Unii – zaproponowano formułę, że za każdego jednego syryjskiego imigranta odsyłanego z Grecji do Turcji, UE przyjmie jednego Syryjczyka z obozów w Turcji. Szczegółowe rozwiązania mają zostać opracowane jeszcze przed przyszłotygodniowym szczytem.

Swoje zadowolenie z rezultatów szczytu wyraził przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk: „Dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca. Przyjęliśmy z zadowoleniem nowe, śmiałe propozycje przedstawione dziś przez Turcję, by zaradzić kryzysowi”.

Zdaniem Donalda Tuska, jest to przełom. „Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to najbardziej obiecujący moment w tym procesie”– stwierdził. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Juncker powiedział z kolei, że decyzje szczytu są zgodne z prawem UE.

Wyniki szczytu skomentowała również premier Szydło. „Mamy wspólny plan działania dotyczący współpracy z Turcją”– powiedziała dziennikarzom. Podkreśliła, że we wspólnym komunikacie zawarto zgłoszoną przez nią poprawkę, wg której poza już ustalonymi zobowiązaniami państw członkowskich w kwestii przesiedleń, nie będzie żadnych dodatkowych. Szefowa rządu oceniła, że wynik negocjacji jest dobry z punktu widzenia Polski i przyszłości Unii. Wyraziła również gotowość Polski do pomocy w ochronie zewnętrznych granic UE.

Turecki premier Ahmet Davutoglu deklarował, że jego krajowi zależy głównie na kwestuach humanitarnych. „Nie chcemy już dłużej widzieć kobiet i dzieci umierających na morzu” – powiedział.

Z dokumentu końcowego szczytu, na żądanie Niemiec, wykreślono zapis o tym, że „szlak bałkański jest zamknięty dla uchodźców”. Zastąpiono go stwierdzeniem: „Nieregularny napływ migrantów szlakiem bałkańskim się zakończył”.

PAP / tvp.info / rmf24.pl / Kresy.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. janek24
  janek24 :

  Ta cała umowa w takim kształcie jest po prostu obrzydliwa. Turcja powinna być objęta unijnymi sankcjami, a nie do unii przyjęta za swoją postawę w trakcie konfliktu syryjskiego. To jest żałosne, że taki kraj jest w stanie szantażować i wymuszać „haracz” od wielokrotnie większej unii. Jeszcze ta umowa w najmniejszym stopniu ma na celu niesienie pomocy tym faktycznie najbardziej potrzebującym.

 2. malkontent
  malkontent :

  Taki niby ćwok Erdogan a ograł wszystkich , Europa u stóp przestępcy wojennego, mordercy Kurdów , wspierającego ISIS i robiacego kokosowe interesy na nielegalnym handlu bronia i ropą . . To Erdogan stoi za inwazją imigrantów na Europę i za to te tępe głowy z Uni jeszcze mu płacą miliardy euro . :-((( Brak słów , to obrzydliwe co te bydlaki z uni robia ;-(((

 3. pol_ak
  pol_ak :

  „…Podkreśliła, że we wspólnym komunikacie zawarto zgłoszoną przez nią poprawkę, wg której poza już ustalonymi zobowiązaniami państw członkowskich w kwestii przesiedleń, nie będzie żadnych dodatkowych…”

  „zaproponowano formułę, że za każdego jednego syryjskiego imigranta odsyłanego z Grecji do Turcji, UE przyjmie jednego Syryjczyka z obozów w Turcji”. A więc spokojnie nie przydzielą nam kolejnych imigrantów…. Unia ich weźmie… czyli kto?

 4. skiepek
  skiepek :

  Rzeczywiście jest powód do świętowania.Nie dość ,że zapłacą to i tak przyjmą tą samą liczbę osób ,oczywiście żeby ładnie brzmiało to tylko z Syrii. Niebawem okaże się ,że liczba mieszkańców tego państwa była strasznie „zaniżona” .

 5. leszek1
  leszek1 :

  Ciekawe czy nasza Premier bedzie umiala ochronic Polske przed zalewem dziczy. Widac, ze na razie gra na zwloke, bo nie ma innego wyjscia. Nie chcialbym, zeby Polacy placili za utrzymywanie Islamu w Europie. Polska ich nie zapraszala i nie jest to nasz problem.