Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasygnalizował w niedzielę, że Ankara może zgodzić się na przystąpienie Finlandii do NATO, nie robiąc tego samego względem Szwecji.

Turecki prezydent został zapytany w niedzielę o kandydaturę dwóch krajów nordyckich do NATO. „Możemy przekazać Finlandii inny komunikat dotyczący wstąpienia do NATO. Taki ruch zszokowałby Szwecję” – oświadczył, cytowany przez agencję Reuters. „Finlandia nie powinna popełnić tego samego błędu, co Szwecja” – dodał.

W ubiegłym toku Szwecja i Finlandia wspólnie złożyły wniosek akcesyjny do NATO. Został on zaakceptowany przez 25 państw-członków NATO, ale wciąż brakuje zgody Turcji i Węgier.

„Przedłożyliśmy Szwecji listę 120 osób, które powinny zostać przekazane Turcji” – powiedział Erdogan. Podkreślił, że ich ekstradycja jest konieczna, aby Turcja zaakceptowała kandydaturę Szwecji do NATO.

Jak informowaliśmy, turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył w czwartek, że po protestach w Sztokholmie w tym miesiącu organizowanie trójstronnego spotkania ze Szwecją i Finlandią w celu omówienia ich kandydatur do NATO jest „bez sensu”.

Przemawiając wtedy na konferencji prasowej, Cavusoglu powiedział również, że nie ma propozycji oddzielnej oceny członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Prezydent Recep Erdogan oświadczył wcześniej, że Szwecja nie powinna oczekiwać poparcia Turcji dla jej członkostwa w NATO po niedawnym proteście pod ambasadą Turcji w Sztokholmie, gdzie doszło do spalenia Koranu.

Zobacz także: Szwecja twierdzi, że Turcja żąda zbyt wiele w związku ze złożeniem wniosku do NATO

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz