Na przejście graniczne w Bobrownikach wyruszył w sobotę trzeci konwój humanitarny. Wcześniej, strona białoruska dwukrotnie odmawiała przepuszczenia polskiego konwoju przez granicę.

Jak poinformowała Kancelaria Premiera, na przejście graniczne w Bobrownikach wyruszył w sobotę trzeci konwój humanitarny. Wcześniej, strona białoruska dwukrotnie odmawiała przepuszczenia polskiego konwoju przez granicę.

W transporcie znajdują się m. in. ciepła odzież, namioty i koce dla imigrantów koczujących po białoruskiej stronie.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kolejny konwój humanitarny z pomocą dla koczujących imigrantów został wysłany z inicjatywy prezydenta Andrzej Dudy. „W czasie spotkania z premierem Morawieckim, wystąpiłem z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią. Trzeba pomóc imigrantom koczującym po białoruskiej stronie granicy. Apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy. W ciężarówkach są namioty, łóżka i koce”.

Zobacz też: Białoruś odmawia wpuszczenia konwoju z pomocą dla migrantów. Premier: Białoruś w pełni za nich odpowiadają

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy na naszym portalu, wiceszef MSWiA został zapytany przez PAP o kwestię współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex w sytuacji presji migracyjnej z Białorusi. W ostatnim czasie pojawiały się głosy, aby rząd zwrócił się do Frontexu o wsparcie w działaniach na granicy – z takiej pomocy korzysta m.in. Litwa.

„Na dzisiaj nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działaniach na naszej granicy. Obecnie odcinka granicy z Białorusią chroni ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy straży granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego. Będzie ich więcej, a granica polsko-białoruska jest krótsza od litewsko-białoruskiej” – powiedział Grodecki.

Jak podkreślił wiceminister, , „w tym komponencie nie potrzebujemy wsparcia Frontexu”. „Chcemy jednak współpracować z Frontexem w zakresie readmisji, czyli powrotów migrantów do krajów pochodzenia” – zaznaczył.

Grodecki poinformował, że szef Frontexu Fabrice Leggeri podczas wizyty na a granicy z 4 października zadeklarował zaangażowanie Agencji w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. „Chcemy z tej oferty skorzystać. Na tym polu wsparcie Frontexu jest istotne. Frontex ma wypracowany system powrotowy. Dysponuje wykwalifikowanymi ludźmi, narzędziami i środkami finansowymi” – dodał. Obecnie na ten temat trwają rozmowy. Kilka osób już otrzymało decyzję powrotową. Wiceminister wyraził nadzieję, że „niedługo Frontex będzie mógł zorganizować taki lot”.

Straż Graniczna poinformowała w sobotę, że poprzedniej doby – w piątek – odnotowano 457 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz