Jak poinformowała w piątek Polska Agencja Prasowa, zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzył substancję, która hamuje zarażanie koronawirusem.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego twierdzą, że substancja przez nich opracowania silnie wpływa na koronawirusa – informuje w piątek PAP. Ma ona hamować zarażenie się wirusem.

Zobacz też: Prawie 400 nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby w Polsce

“Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata” – mówił w rozmowie z agencją wirusolog profesor Krzysztof Pyrć. Przygotowana przez naukowców substancja jest związkiem chemicznym o nazwie HTCC

Jak poinformował portal, grupa badawcza poszukuje teraz partnerów, którzy mogliby sfinansować badania wdrażające substancję w szpitalach i klinikach. HTCC przeszła do tej pory testy na zwierzętach, nie została jednak dopuszczona do przeprowadzania badań na ludziach.

Zobacz też: Bloomberg: wywiad USA twierdzi, że Chiny ukrywały skalę epidemii koronawirusa

Według badań, u gryzonie zarażonych koronawirusem po podaniu HTCC nie zaobserwowano pogarszania się czynności płuc.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ).

Raport z badań jest tutaj: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.29.014183v1.article-info

W abstrakcie napisano: “Początek 2020 roku przyniósł nam informacje na temat pojawienia się nowego koronawirusa w Chinach. Szybkie przebadanie poskutkowało charakteryzacją patogenu, który jest częścią grupy SARS, występujących u nietoperzy. Mimo globalnych i lokalnych działań wirus pokonał chińską służbę zdrowia i rozpowszechnił się po kraju, a potem po całym świecie powodując pandemię i kryzys w marcu 2020”.

“W pracy opisaliśmy przeciwwirusową aktywność stworzonej przez nas substancji HTCC, która może posłużyć jako potencjalny inhibitor SARS-CoV-2 i MERS-CoV.

Kresy.pl/PAP.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply