“Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w trzech spółkach milionowe nieprawidłowości w podatku dochodowym CIT oraz w podatku od towarów i usług VAT” – poinformowała służba we wtorek. Firmy pozorowały prowadzenie działalności gospodarczej.

W komunikacie podkreślono, że kontrole objęły lata 2018-2020. “Wykryte nieprawidłowości dotyczyły podatku dochodowego od osób prawnych CIT w wysokości ponad 11 mln zł oraz fikcyjnych faktur, na podstawie których spółki odliczyły podatek VAT – ponad 3 mln zł” – pisze KAS.

Transakcje miały formę jednorazowych operacji. Siedziby spółek mieściły się w wirtualnych biurach. Firmy nie zatrudniały pracowników, zaś prezesem jednoosobowego zarządu była osoba bezdomna lub obcokrajowiec pochodzący z krajów wschodnich. “We wszystkich spółkach zablokowano rachunki bankowe. Spółki wykreślono z rejestru podatników VAT. Powiadomiono Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu oraz Prokuraturę Regionalną w Warszawie” – podkreśla KAS.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Ministerstwo Finansów wykryły, że działająca w Polsce brytyjska spółka, nie płaci podatku VAT. Firma zajmuje się handlem elektroniką. Jej działania naraziły Skarb Państwa na stratę blisko 4 mln zł.

Zobacz także: Rozbito kolejną grupę przestępczą wyłudzającą VAT. 2 osoby są podejrzane o zbrodnię vatowską [+FOTO]

Na początku stycznia br. mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa wykryła spółkę, która wyłudzała podatek VAT. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł. Firma złożyła korekty zeznań podatkowych i wpłaciła należną kwotę z odsetkami. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami. Skarb Państwa odzyskał łącznie ponad 21 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na początku grudnia ubiegłego roku KAS wykryła karuzelę VAT w obszarze handlu międzynarodowego. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych. Wpłaciła także należną kwotę z odsetkami. Działania spółki naraziły Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł.

Zobacz także: Pozorowali obrót złotem i wyłudzali podatek VAT – jest akt oskarżenia wobec 26 osób

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ponad 60 osób oskarżonych o wyłudzanie podatku VAT. Straty Skarbu Państwa – 50 mln złotych

W sierpniu ub. roku Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o kolejnych zatrzymaniach w związku z wielomilionową „karuzelą podatkową”. „Straty Skarbu Państwa w całej wielowątkowej sprawie, prowadzonej od 2018 r., szacowane są na 35 mln zł” – zaznaczono.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również w sierpniu 2020 roku zatrzymani zostali kolejni członkowie grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur. „Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 mln zł i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 mln zł”. Jedna z 21 zatrzymanych w związku ze sprawą osób usłyszała zarzut tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Zobacz także: Nowa karuzela VAT – tym razem z udziałem „turystów” z Ukrainy

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply