Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Ministerstwo Finansów wykryły, że działająca w Polsce brytyjska spółka, nie płaci podatku VAT. Firma zajmuje się handlem elektroniką. Jej działania naraziły Skarb Państwa na stratę blisko 4 mln zł.

Analitycy z podlaskiej KAS i Ministerstwa Finansów wykryli, że jedna z brytyjskich firm unika płacenia podatku VAT. Spółka zajmuje się m.in. wysyłkową sprzedażą elektroniki na terenie Polski – podała KAS w środę. Jej działania naraziły Skarb Państwa na stratę blisko 4 mln zł.

W komunikacie podkreślono, że wobec spółki wszczęto kontrolę celno-skarbową i zablokowano na jej rachunkach ponad 500 tys. zł. “Spółka nie zarejestrowała się jako podatnik podatku od towarów i usług i nie składała deklaracji oraz plików JPK_VAT w żadnym z polskich urzędów skarbowych. Firma nie zarejestrowała się także dla potrzeb VAT na terytorium Wielkiej Brytanii i nie posiada tam aktywnego numeru VAT” – pisze KAS.

“W związku z narażeniem Skarbu Państwa na stratę blisko 4 mln zł z tytułu należnego podatku VAT oraz wykorzystania sektora finansowego do oszustw podatkowych, na rachunkach bankowych brytyjskiej firmy zablokowano ponad 500 tys. zł. Wobec spółki wszczęta została kontrola celno-skarbowa. Sprawa jest rozwojowa” – napisano w komunikacie.

Zobacz także: Rozbito kolejną grupę przestępczą wyłudzającą VAT. 2 osoby są podejrzane o zbrodnię vatowską [+FOTO]

Na początku stycznia br. mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa wykryła spółkę, która wyłudzała podatek VAT. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł. Firma złożyła korekty zeznań podatkowych i wpłaciła należną kwotę z odsetkami. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami. Skarb Państwa odzyskał łącznie ponad 21 mln zł.

Przypomnijmy, że na początku grudnia ubiegłego roku KAS wykryła karuzelę VAT w obszarze handlu międzynarodowego. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych. Wpłaciła także należną kwotę z odsetkami. Działania spółki naraziły Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł.

Zobacz także: Pozorowali obrót złotem i wyłudzali podatek VAT – jest akt oskarżenia wobec 26 osób

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ponad 60 osób oskarżonych o wyłudzanie podatku VAT. Straty Skarbu Państwa – 50 mln złotych

W sierpniu ub. roku Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o kolejnych zatrzymaniach w związku z wielomilionową „karuzelą podatkową”. „Straty Skarbu Państwa w całej wielowątkowej sprawie, prowadzonej od 2018 r., szacowane są na 35 mln zł” – zaznaczono.

Również w sierpniu 2020 roku zatrzymani zostali kolejni członkowie grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur. „Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 mln zł i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 mln zł”. Jedna z 21 zatrzymanych w związku ze sprawą osób usłyszała zarzut tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Zobacz także: Nowa karuzela VAT – tym razem z udziałem „turystów” z Ukrainy

gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Nie wiem, czy autorzy artykułów na portalu kresy.pl wiedzą i widzą, co piszą i czy czytają to, co napisali przed publikacją, ale mam spore wątpliwości. Już nie piję do literówek, czy wyrazów nielogicznych, które nagle pojawiają się w zdaniach (to zapewne efekt narzędzia korekcyjnego, używanego przez redakcję, które to narzędzie najwyraźniej nie działa. Mniejsza z tym). Jednak sprzeczne informacje w jednym artykule sprawiają, że ciężko taki tekst traktować poważnie. W nagłówku artykułu jest mowa, że działania spółki naraziły na 4 mln PLN, w piątym akapicie jest zaś informacja, że straty są rzędu 50 mln PLN. Rozbieżność dość znaczna i znacząca.