„61 osób zasiądzie na ławie oskarżonych w sprawie wyłudzania podatku VAT. W śledztwie prowadzonym przez ABW zidentyfikowano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem metalami. Proceder spowodował straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 50 000 000 zł” – poinformował we wtorek rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

Członkowie rozbitej przez ABW grupy przestępczej na ławie oskarżonych. Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku VAT wynoszą ponad 50 mln zł – napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W komunikacie podkreślono, że główny wątek śledztwa dotyczył działalności hurtowni wyrobów metalowych z Mikołowa, która od stycznia 2012 r. do września 2015 r. kupowała wyroby metalowe i inne. Poprzez wewnątrzwspólnotowe nabycie towary sprowadzano na terytorium Polski z 0% stawką VAT. Firmy „słupy”, które zajmowały się procederem, z tytułu dalszego obrotu tym towarem nie odprowadzały należnego podatku VAT.

„W ramach śledztwa prowadzonego przez Delegaturę ABW w Katowicach i Prokuraturę Okręgową w Katowicach wykazano, że spółka z Mikołowa nabywała towar dwoma sposobami. Jedną z metod było pozyskiwanie towaru bezpośrednio od firm „słupów”. Drugą drogą nabycia był zakup od innych firm, które przez firmy „słupy” wprowadzały towar na rynek na wcześniejszym etapie obrotu. W ten sposób stwarzano pozory legalności przeprowadzanych transakcji. Następnie spółka dalej sprzedawała towar albo na rynku krajowym z marżą i 23% VAT, albo w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z 0% VAT” – napisano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: ABW zatrzymała Rosjanina, podejrzanego o kierowanie gangiem paliwowym, który naraził Skarb Państwa na straty min. 12 mln złotych

Zaznaczono, że działania przedstawicieli mikołowskiej spółki, które polegały m.in. na podawaniu nieprawdziwych danych w składanych deklaracjach podatkowych, miały na celu wprowadzenie w błąd urzędu skarbowego. W efekcie doprowadzono do wypłacania na rzecz spółki nienależnych zwrotów podatku VAT.

Oskarżonym grozi kara do lat 15 pozbawienia wolności.

Zobacz także: Straty Skarbu Państwa na sumę ponad 440 mln. ABW i CBA zatrzymały podejrzanych

gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz