Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła spółkę, która wyłudzała podatek VAT. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł. Firma złożyła korekty zeznań podatkowych i wpłaciła należną kwotę z odsetkami – poinformowała służba w czwartek. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami. Skarb Państwa odzyskał łącznie ponad 21 mln zł.

W komunikacie podkreślono, że spółka kupowała towar od krajowego dostawcy, głównie telefony komórkowe, które następnie odsprzedawała na niemieckim rynku. Korzystała przy tym z zerowej stawki VAT. “Kontrolerzy z KAS ustalili, że w rzeczywistości dochodziło do obrotu towarem w ramach sztucznego łańcucha dostaw. Istniała sieć zarejestrowanych krajowych firm, które faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich celem było jedynie wyłudzenie podatku VAT” – napisano. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami. Skarb Państwa odzyskał łącznie ponad 21 mln zł.

Zakupiony sprzęt elektroniczny trafiał do centrum logistycznego na terenie Polski. Miał być następnie sprzedawany kilku polskim firmom. Towar nie opuszczał w rzeczywistości magazynu. Łańcuch fakturowanych, fikcyjnych dostaw, miał uwiarygodnić transakcje i ukryć prawdziwe źródło pochodzenia towaru.

“Faktury wystawiane na kolejnych etapach rzekomego obrotu stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego, przy czym wynikający z nich podatek należny nigdy nie został odprowadzony do budżetu państwa” – podaje KAS.

KAS wykazała, że skontrolowana firma świadomie pełniła funkcję brokera – była ostatnim ogniwem łańcucha „obrotu” towaru w kraju oraz uczestniczyła w wykrytym oszustwie podatkowym. Działalność spółki naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł.

Podkreślono, że skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na początku grudnia ubiegłego roku KAS wykryła karuzelę VAT w obszarze handlu międzynarodowego. Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych. Wpłaciła także należną kwotę z odsetkami. Działania spółki naraziły Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł.

Zobacz także: Pozorowali obrót złotem i wyłudzali podatek VAT – jest akt oskarżenia wobec 26 osób

W sierpniu ub. roku Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o kolejnych zatrzymaniach w związku z wielomilionową „karuzelą podatkową”. „Straty Skarbu Państwa w całej wielowątkowej sprawie, prowadzonej od 2018 r., szacowane są na 35 mln zł” – zaznaczono.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również w sierpniu 2020 roku zatrzymani zostali kolejni członkowie grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur. „Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 mln zł i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 mln zł”. Jedna z 21 zatrzymanych w związku ze sprawą osób usłyszała zarzut tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Zobacz także: Nowa karuzela VAT – tym razem z udziałem „turystów” z Ukrainy

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply