Wielka Brytania na drodze wyjątku pozwoli ludziom na mieszanie różnych szczepionek na COVID-19, pomimo braku dowodów na zakres odporności oferowany przez mieszanie dawek – poinformował w sobotę Reuters.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Reuters, pomimo braku dowodów na działanie szczepionki na koronawirusa w wypadku podania ich od dwóch różnych producentów, rząd brytyjski pozwoli ludziom na mieszanie dawek.

Odchodząc od globalnych strategii, rząd powiedział, że ludzie mogą otrzymać kombinację dwóch zastrzyków COVID-19, na przykład jeśli ta sama dawka szczepionki byłaby niedostępna. „Jeśli ta sama szczepionka nie jest dostępna lub jeśli pierwszy otrzymany produkt jest nieznany, rozsądne jest zaoferowanie jednej dawki lokalnie dostępnego produktu w celu uzupełnienia harmonogramu” – podają nowe brytyjskie wytyczne.

Mary Ramsay, szefowa ds. Szczepień w Public Health England, powiedziała, że ​​zdarzy się to tylko w niezwykle rzadkich przypadkach, a rząd nie zaleca mieszania szczepionek, które wymagają co najmniej dwóch dawek podawanych w odstępie kilku tygodni.

„Należy dołożyć wszelkich starań, aby dać im tę samą szczepionkę, ale jeśli nie jest to możliwe, lepiej podać drugą dawkę innej szczepionki niż wcale” – powiedziała.

COVID-19 zabił ponad 74 000 osób w Wielkiej Brytanii – jest to druga największa liczba ofiar śmiertelnych w Europie. Urzędnicy ds. zdrowia spieszą się, aby podać dawki, które pomogą zakończyć pandemię, ponieważ rosną obawy, że służba zdrowia może zostać przytłoczona.

Zobacz też: Wiceszef MSZ Ukrainy: Polska może przekazać Ukrainie 1,5 dawek szczepionki na koronawirusa

Na początku tego tygodnia rząd reaktywował szpitale ratunkowe zbudowane na początku wybuchu epidemii, ze względu na ponowne zapełnianie się oddziałów pacjentami z COVID-19. Wielka Brytania była liderem w zatwierdzaniu nowych szczepionek przeciwko koronawirusowi, stając się pierwszym krajem, który udzielił awaryjnej autoryzacji firmie Pfizer / BioNTech i szczepionce AstraZeneca / University of Oxford w zeszłym miesiącu.

Obie szczepionki mają być podawane jako dwa zastrzyki w odstępie kilku tygodni, ale nie zostały zaprojektowane do mieszania razem.

Zobacz też: Minister zdrowia: rozważamy ograniczenia dostępu do usług publicznych dla niezaszczepionych na koronawirusa

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply