Kolejne pięć osób usłyszało zarzuty w związku z wystawianiem fikcyjnych faktur VAT. Tym razem na kwotę ponad 6,4 mln zł. Dotychczas w sprawie zarzuty związane z procederem wystawiania fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 68 mln zł usłyszało 67 osób.

Warszawscy funkcjonariusze CBA zatrzymali pięciu przedsiębiorców w związku z toczącą się od lutego 2020 r. sprawą tzw. „fabryki faktur” działającej na terenie województwa mazowieckiego. Czynności były prowadzone na terenie województw pomorskiego, mazowieckiego oraz małopolskiego. Zatrzymani usłyszeli zarzuty podania nieprawdy w fakturach. Ustalenia śledczych wskazują, że podejrzani uczestniczyli w procederze wystawiania łącznie blisko 500 fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: doradztwa, koordynacji transportu, konsultingu, analizy finansowej  oraz szeregu innych usług na kwotę ponad 6,4 mln zł – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne w poniedziałek.

“Dotychczas w przedmiotowej sprawie prokurator postawił zarzuty karne związane z procederem wystawiania fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 68 milionów złotych wobec 67 osób a Prokuratura Okręgowa w Warszawie w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy skierowała do sądów 14 aktów oskarżenia z czego wobec dwóch osób orzeczony wyrok jest już prawomocny” – podkreślono w komunikacie.

CBA podkreśla, że udało się rozbić grupę zajmującą się „produkcją” faktur na wielką skalę na terenie całej Polski. Część przedsiębiorców dobrowolnie zgłosiła się do Urzędów Skarbowych w celu uregulowania dokonanego uszczuplenia w związku z wykorzystywaniem w prowadzonej działalności nierzetelnych faktur VAT.

Informowaliśmy, że w styczniu bieżącego roku CBA zlikwidowało piramidę finansową. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w ramach działania tej piramidy finansowej blisko 400 osób mogło stracić ponad 20 mln zł.

W grudniu ub. roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali kolejnych dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w branży biopaliw. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełniania przestępstw skarbowych i oszustw w zakresie podatku VAT oraz prania pieniędzy.

W pierwszej połowie grudnia br. funkcjonariusze ABW zatrzymali 9 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT i akcyzy w związku z obrotem paliwami oraz praniem brudnych pieniędzy. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, straty Skarbu Państwa wyniosły około 93 mln złotych. Do zatrzymań doszło między 30 listopada a 14 grudnia br. – ABW poinformowała w środę. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 10 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku grudnia ub. roku podawaliśmy, że ABW zlikwidowała karuzelę podatkową, przez działanie której Skarb Państwa stracił ponad 56 mln złotych. Działalność grupy przestępczej była związana z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami nieżelaznymi.

Informowaliśmy, że niedawno funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali sześciu przedstawicieli spółek zaangażowanych w fikcyjną działalność. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie oraz używanie nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Z powodu oszustw podatkowych grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 20 mln zł.

Przypomnijmy, że także w sierpniu ub. r. Krajowa Administracja Skarbowa, Komenda Stołeczna Policji w Warszawie (KSP) i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i wystawiała fikcyjne faktury. Straty Skarbu Państwa z tytułu działania grupy sięgały ponad 10 mln zł.

Z kolei w czerwcu 2021 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwem. Grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 387 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: SG, CBŚP oraz hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która działała m.in. na terenie Polski [+VIDEO]

W maju ubiegłego roku KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury. Przeszukano ponad 140 miejsc należących do 71 podmiotów gospodarczych. Zatrzymano 4 osoby. Na rachunkach bankowych zablokowano ponad 3 mln zł. Na skutek działań grupy straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i podatku VAT sięgały ponad 30 mln zł.

Również w maju 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 34 osoby, które usłyszały między innymi zarzuty zbrodni VAT-owskiej. Wartość wystawionych nierzetelnych i fałszywych faktur VAT przekraczała 1 mld zł

Zobacz także: Międzynarodowe oszustwo paliwowe wykryte przez KAS

cba.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply