Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali 9 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT i akcyzy w związku z obrotem paliwami oraz praniem brudnych pieniędzy. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, straty Skarbu Państwa wyniosły około 93 mln złotych. Do zatrzymań doszło między 30 listopada a 14 grudnia br. – ABW poinformowała w środę. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 10 lat.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do obrotu na terytorium Polski oleju smarowego, jako oleju napędowego. Działania grupy prowadziły do popełnienia przestępstw skarbowych oraz prania brudnych pieniędzy. W komunikacie podkreślono, że przestępczy proceder doprowadził do uszczuplenia należności publicznoprawnych w postaci akcyzy oraz podatku od towarów i usług. Szacowane straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT i akcyzy wyniosły około 93 mln złotych.

Ustalono, że członkowie grupy w latach 2012-2013 r. nabywali w Niemczech olej smarowy na firmy „słupy” zarejestrowane poza granicami Polski. Następnie, olej ten trafiał na polski rynek i był sprzedawany jako olej napędowy bez odprowadzania należnych podatków.

Zatrzymani to m.in.: prezes oraz pracownik spółki pośredniczącej w nabywaniu oleju smarowego oraz osoby związane z zagranicznymi firmami „słupami”.

Wobec 6 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W sprawie, do chwili obecnej, zarzuty przedstawiono 19 osobom. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Na początku grudnia br. podawaliśmy, że ABW zlikwidowała karuzelę podatkową, przez działanie której Skarb Państwa stracił ponad 56 mln złotych. Działalność grupy przestępczej była związana z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami nieżelaznymi.

Informowaliśmy, że niedawno funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali sześciu przedstawicieli spółek zaangażowanych w fikcyjną działalność. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie oraz używanie nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Z powodu oszustw podatkowych grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 20 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że także w sierpniu br. Krajowa Administracja Skarbowa, Komenda Stołeczna Policji w Warszawie (KSP) i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i wystawiała fikcyjne faktury. Straty Skarbu Państwa z tytułu działania grupy sięgały ponad 10 mln zł.

Z kolei w czerwcu br. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwem. Grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 387 mln zł.

Zobacz także: SG, CBŚP oraz hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która działała m.in. na terenie Polski [+VIDEO]

W maju bieżącego roku KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury. Przeszukano ponad 140 miejsc należących do 71 podmiotów gospodarczych. Zatrzymano 4 osoby. Na rachunkach bankowych zablokowano ponad 3 mln zł. Na skutek działań grupy straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i podatku VAT sięgały ponad 30 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również w maju br. Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 34 osoby, które usłyszały między innymi zarzuty zbrodni VAT-owskiej. Wartość wystawionych nierzetelnych i fałszywych faktur VAT przekraczała 1 mld zł

Zobacz także: Międzynarodowe oszustwo paliwowe wykryte przez KAS

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply