We wtorek Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o kolejnych zatrzymaniach w związku z wielomilionową “karuzelą podatkową”. “Straty Skarbu Państwa w całej wielowątkowej sprawie, prowadzonej od 2018 r., szacowane są na 35 mln zł” – zaznaczono.

“Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i śląska Policja zatrzymały kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała VAT” – poinformowała we wtorek KAS. Podkreślono, że 4 osoby usłyszały zarzuty, 2 z nich trafiły do aresztu. “Straty Skarbu Państwa w całej wielowątkowej sprawie, prowadzonej od 2018 r., szacowane są na 35 mln zł” – czytamy.

W komunikacie podkreślono, że zatrzymani są mieszkańcami województw śląskiego i lubuskiego. “Przeszukaliśmy miejsca zamieszkania zatrzymanych i zabezpieczyliśmy dokumentację potwierdzającą przestępczą działalność” – czytamy.

Zobacz także: CBŚP rozbiło grupę przestępczą podejrzaną o zbrodnię VAT-owską [+FOTO]

KAS informuje, że prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było uszczuplenie należności podatkowych. Dodatkowo zatrzymani są podejrzani o popełnienie przestępstw skarbowych – podrabiania i wprowadzania do ewidencji księgowo-skarbowej poświadczających nieprawdę faktur VAT, pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym. Sfałszowana dokumentacja była przedkładana urzędom skarbowym, dzięki czemu dochodziło do strat w podatku VAT, wykorzystywano mechanizm tzw. karuzeli podatkowej.

“Ostatnie zatrzymania i ustalenia wskazują, że w wyniku przestępczej działalności budżet państwa mógł stracić ok. 13,5 mln zł. Szacuje się, że w całej sprawie, prowadzonej od 2018 r., członkowie grupy przestępczej mogli wyłudzić co najmniej 35 mln zł” – podkreślono.

Dwóch mężczyzn zostało już tymczasowo aresztowanych. Wobec kobiety i mężczyzny prokurator zastosował poręczenia majątkowe, dozór Policji, zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz zakaz opuszczania kraju.

Wskazano, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Jest to kolejna realizacja w wielowątkowej sprawie prowadzonej od 2018 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek informowaliśmy z kolei o zatrzymaniu kolejnych członków grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur. „Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 mln zł i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 mln zł”. Jedna z 21 zatrzymanych w związku ze sprawą osób usłyszała zarzut tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Zobacz także: Nowa karuzela VAT – tym razem z udziałem „turystów” z Ukrainy

www.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply