Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała w poniedziałek do sądu akt oskarżenia wobec 26 osób, oskarżonych o dokonanie szeregu przestępstw związanych z wyłudzeniem podatku VAT na tle pozorowanego obrotu złotem.

W poniedziałek Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia wobec 26 osób, które są oskarżone o dokonanie w okresie od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. szeregu przestępstw związanych z wyłudzeniem podatku VAT na tle pozorowanego obrotu złotem.

“Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 172 czynów, w tym kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów, wyłudzenia podatku VAT wielkiej wartości, prania brudnych pieniędzy pochodzących z wyłudzeń oraz licznych przestępstw karnoskarbowych związanych z uszczuplaniem należności podatkowych” – poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik w rozmowie z  Polską Agencją Prasową (PAP).

Czytamy, że śledztwo prowadziła w tej sprawie Prokuratura Regionalna w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji.

“Postępowanie wszczęto wskutek zawiadomienia złożonego w sierpniu 2015 r. przez Dyrektora UKS w Lublinie, opartego o ustalenia wynikające z kontroli podatkowej prowadzonej wobec przedsiębiorcy z Lublina z branży jubilerskiej” – czytamy.

Śledczy ustalili, że od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. podatnik ten zaewidencjonował w księgowości swojej firmy łącznie 112 faktur dotyczących nabycia blachy oraz granulatu złota bądź srebra od sześciu dostawców z całego kraju o łącznej wartości brutto ponad 54 mln zł, zawierające ponad 10 mln zł podatku VAT.  Wspomniane transakcje były fikcyjne, zaś wystawione faktury “puste”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Nowa karuzela VAT – tym razem z udziałem “turystów” z Ukrainy

“Równolegle z zakupami, w okresie od stycznia 2014 r. do stycznia 2015 r. w/w firma dokonała sprzedaży złota lub srebra na rzecz podmiotu z Belgii. W roku 2014 i styczniu 2015 łączna wartość jej dostaw do odbiorcy belgijskiego wyniosła blisko 12 mln Euro. Z tytułu tych transakcji podmiot gospodarczy wystawił łącznie 39 faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0%.” – czytamy.

Opisywany proceder miał na celu nierzetelne rozliczanie podatku VAT, tj. uzyskanie jego zwrotu. Wypłata ostatniej transzy została wstrzymana decyzją UKS w Lublinie.

W toku śledztwa ustalono, że działalność opisanego przedsiębiorcy wpisywała się w mechanizm tzw. karuzeli podatkowej, w której działało oprócz niego jeszcze kilkanaście firm z całej Polski. Karuzela miała na celu doprowadzenie do uzyskania jak największych zwrotów podatku VAT za pomocą pozorowanego obrotu złotem i srebrem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Działalność osób zatrudnionych we wspomnianych firmach w zakresie wyłudzania należności podatkowych spełniała kryteria udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

“W ten sposób łącznie doprowadzono do uszczuplenia podatku VAT w kwocie 8.057.347 zł oraz narażono ten podatek na uszczuplenie w kwocie 2.109.150 zł (w sumie 10.166.497 zł)” – czytamy. 

W czasie śledztwa tymczasowy areszt został zastosowany wobec 18 osób. Areszt utrzymany jest nadal wobec 6 osób. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze pod postacią poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: CBŚP rozbiło grupę przestępczą podejrzaną o zbrodnię VAT-owską [+FOTO]

Aktem oskarżenia objętych zostało 26 osób. Zarzuca się im popełnienie 172 czynów, w tym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów, wyłudzanie podatku VAT wielkiej wartości, pranie brudnych pieniędzy pochodzących z wyłudzeń, a także liczne przestępstwa karnoskarbowe związane z uszczuplaniem należności podatkowych.

lublin.pr.gov.pl / pap / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply