Rusłan Oniszczenko, dowódca niesławnej ukraińskiej kompanii ochotniczej “Tornado”, rozformowanej w związku z popełnianiem zbrodni w 2014 roku, został wypuszczony z ukraińskiego więzienia. Oniszczenko zadeklarował chęć walki z Rosjanami.

Jak podał w poniedziałek ukraiński portal Gławkom, kijowski sąd zwolnił z więzienia Rusłana Oniszczenkę, byłego dowódcę kompanii “Tornado”, który w 2017 roku został skazany na 11 lat pozbawienia wolności za przestępstwa dokonywane w Donbasie w 2014 roku. Spędził on za kratkami w sumie 7 lat.

Oniszczenko na początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku pisemnie zadeklarował chęć wzięcia udziału w obronie Ukrainy. Poręczyli za niego były dysydent z czasów ZSRR, były ukraiński deputowany Stepan Chmara i jego małżonka.

W 2015 roku minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow rozwiązał kompanię (nazywaną czasem batalionem) „Tornado”. Część jej członków trafiło do aresztu w latach 2015-2016. Ukraińscy śledczy zarzucali im, że stworzyli organizację przestępczą złożoną z żołnierzy batalionu, która dopuszczała się porywania i bezprawnego więzienia ludności Donbasu w miejscu stacjonowania jednostki. Porwani cywile byli więzieni w piwnicy i poddawani torturom. Oskarżeni mieli również czerpać korzyści z nielegalnego przemytu. Najbardziej bulwersującym czynem, który zarzucano oskarżonym były gwałty, w tym na nieletnich. W kwietniu 2017 roku kijowski sąd uznał 12 oskarżonych winnymi zarzucanych czynów. Dowódca batalionu Rusłan Oniszczenko usłyszał wyrok 11 lat pozbawienia wolności, jego zastępca Mykoła Cukur – 9 lat. Sześciu skazano na bezwarunkowe kary od 8 do 10 lat więzienia. Pozostałych czterech skazano na 5 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Pod koniec lutego br. ukraińskie Biuro Prokuratora Generalnego przyznało, że z więzień wypuszczani są byli wojskowi, którzy deklarują wolę walki w obronie kraju. W ten sposób areszt opuścił m.in. były dowódca batalionu ochotniczego “Donbas” Semen Semenczenko.

Kresy.pl / glavcom.ua / ctrana.online

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply