Na wyroki od 8 do 11 lat więzienia skazano 8 żołnierzy, w tym dowódcę batalionu i jego zastępcę.

Sąd rejonu obołońskiego w Kijowie ogłosił wczoraj wyrok w sprawie przeciwko dwunastu żołnierzom ukraińskiego batalionu ochotniczego „Tornado”.

Sąd uznał oskarżonych winnymi zarzucanych czynów. Dowódca batalionu Rusłan Onyszczenko otrzymał wyrok 11 lat pozbawienia wolności, jego zastępca Mykoła Cukur – 9 lat. Sześciu skazano na bezwarunkowe kary od 8 do 10 lat więzienia. Pozostałych czterech skazano na 5 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Podsądnym zarzucano, że stworzyli organizację przestępczą złożoną z żołnierzy batalionu, którzy dopuszczali się porywania i bezprawnego więzienia ludności Donbasu w miejscu stacjonowania jednostki (Prywolne, obwód ługański). Porwani cywile więzieni byli więzieni w piwnicy i poddawani torturom. Oskarżeni mieli również czerpać korzyści z nielegalnego przemytu.

PRZECZYTAJ: Dowódca Tornado: bez tortur życie nie byłoby życiem [+VIDEO]

Najbardziej bulwersującym czynem, który zarzucano oskarżonym były gwałty, w tym na nieletnich.

PRZECZYTAJ: Żołnierze ukraińskiego „Tornada” gwałcili nieletnich

W 2015 roku minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow rozwiązał batalion „Tornado”.

W dniu ogłoszenia wyroku w budynku sądu odwołano wszystkie inne posiedzenia a budynek ochraniały wzmocnione siły policji.

Oskarżeni nie przyznali się do winy. Twierdzili, że zarzuty przeciwko nim sfabrykowano.

źr. Hromadske

Ukrainform / gordonua.com / Hromadske / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Bądżmy szczerzy,to prymusi banderowskiej szkoły,ich żołnierzy.Co z tego,że debile,chwali się że potrafią mordować i molestować.Podpadli,gdyż banderowskiej wierchówce nie okazali tego co jej się należy:doli z alfonsów grabieży,swoistego myta z rozbojów i kradzieży.