Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę znoszącą jednolity podatek o wysokości 2 proc. i częściowo znoszącą moratorium na kontrole skarbowe firm.

Poinformował o tym w środę na swoim kanale na Telegrmaie przewodniczący Komisji Podatków Rady Najwyższej Danił Hetmencew. Przyjęcie tej ustawy znosi szereg ulg jakie obowiązywał Ukraińców w warunkach wojennych. Jak twierdzi piszący o sprawie ukraiński portal Korrespondent.net wprowadzone zamiany w prawie podatkowym były warunkiem określonym w umowie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

W ramach ustawy przyjętej przez Radę Najwyższą pod koniec czerwca na Ukrainie od 1 sierpnia zostaną anulowane: specjalny reżim jednego podatku dochodowego na poziomie 2 proc. i część uprawnień do ubiegania się o zwolnienie z jego płacenia. Płatnik będzie miał prawo wnioskować o zwolnienie ze stosowania 2-procentowego podatku, ale za wskazaniem jaki inny mechanizm podatkowy ma być wobec niego zastosowany.

Bez złożenia takiego wniosku, a także jeśli płatnik nie wskaże we wniosku żądanego mechanizmy, zostanie automatycznie przeniesiony do systemu, na którym był przed wprowadzeniem specjalnego reżimu podatkowego.

Dodatkowo płatnicy, którzy w 2023 roku przeszli z 2-procentowego podatku na system powszechny, mają prawo ponownie przejść w 2023 roku na wybrany przez siebie system uproszczony poprzez złożenie wniosku. Jednocześnie, jeśli wniosek zostanie złożony przed 1 września, taki płatnik będzie od 1 sierpnia traktowany jako płatnik specjalnego podatku.

Ponadto ustawa przewiduje: częściowe przywrócenie kontroli dokumentów firm w poszczególnych sektorach – dotyczy do firm obracających towarami objętymi podatkiem akcyzowym (alkohol, tytoń, paliwo), zajmujących się grami hazardowymi i usługami finansowymi.

Ustawa zakłada również wznowienie stosowania kar za naruszenie przepisów podatkowych i procedury korzystania z kas fiskalnych od 1 października. Obowiązywać będzie natomiast obniżona wysokość kar w wysokości 25 proc. i 50 proc. wartości towaru zamiast odpowiednio 100 proc. i 150 proc., jeśli przedsiębiorca nie będzie korzystał z kas.

W styczniu Rada Ministrów przedstawiła Radzie Najwyższej projekt ustawy, w której proponuje się anulowanie ulg podatkowych wprowadzonych po rozpoczęciu wojny. Rada przyjęła ten projekt w pierwszym czytaniu 29 maja, a w drugim czytaniu 30 czerwca.

Czytaj także: Belgia przekaże Ukrainie podatki od zamrożonych rosyjskich aktywów

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply