Służba Bezpieczeństwa Ukrainy cofnęła zakaz wjazdu na Ukrainę dla Fiodora Dobronrawowa, aktora serialu „Swaty” produkowanego przez studio Kwartał 95 – firmę, której współwłaścicielem był Wołodymyr Zełenski, zanim został prezydentem Ukrainy.

O cofnięciu zakazu dowiedziały się w piątek od SBU Ukraińskie Nowiny. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że już w lipcu 2019 zrealizowała wyrok okręgowego sądu administracyjnego Kijowa, który jeszcze w marcu 2019 uchylił zakaz wjazdu na Ukrainę dla Dobronrawowa. Sąd anulował wówczas także zakaz wyświetlania na Ukrainie serialu „Swaty”, w którym rosyjski aktor grał jedną z głównych ról.

Jak pisaliśmy, ukraiński serial „Swaty” był pokazywany na Ukrainie od 2008 roku. Jego producentem było studio „Kwartał 95”, którego współwłaścicielem był Wołodymyr Zełenski – wówczas producent telewizyjny i komik. W 2013 roku szósty sezon „Swatów” był najpopularniejszą ukraińską produkcją telewizyjną, średnio każdy odcinek oglądały 4 mln widzów. Poprzednie władze Ukrainy w 2017 roku zakazały pokazywania serialu i wydały zakaz wjazdu na Ukrainę dla Fiodora Dobronrawowa. Został on uznany przez ukraińskie ministerstwo kultury za osobę, która „zagraża bezpieczeństwu Ukrainy”. Według SBU aktor wielokrotnie wyrażał aprobatę dla zajęcia Krymu przez Rosję, a także odwiedzał Krym bez pozwolenia ukraińskich władz.

Restrykcje wobec „Swatów” zaskarżyły do sądu telewizja 1+1, która wyświetlała serial, oraz Kinokwartał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według agencji RBK Dobronrawow jest świadomy, że nie Ukraina nie uznaje go już za zagrożenie i że może ponownie odwiedzać ten kraj.

Jak przypominają ukraińskie media, Wołodymyr Zełenski jeszcze jako producent telewizyjny i aktor niejednokrotnie ostro krytykował objęcie Dobronrawowa zakazem wjazdu na Ukrainę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie media: SBU uchyliła zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla

Kresy.pl / ukranews.com / hromadske.ua / rbc.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz