Serialu nie można pokazywać na Ukrainie, ponieważ gra w nim rosyjski aktor uznany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu państwa.

Ukraiński urząd ds. kinematografii (Derżkino) anulował państwową rejestrację popularnego ukraińskiego serialu komediowego „Swaty” i uznał za nieważne wszystkie pozwolenia na wyświetlanie go na Ukrainie. Zakaz dotyczy wszystkich sezonów filmu. – poinformował w środę szef urzędu Pyłyp Iłłenko.

Serial „Swaty” zaczął być pokazywany w 2008 roku, a jego producentem jest ukraińskie studio „Kwartał 95”. Do tej pory ukazało się sześć sezonów serialu; latem br. ekipa filmowa zaczęła na Białorusi zdjęcia do siódmego sezonu. Serial pokazywała ukraińska telewizja 1+1. W 2013 roku szósty sezon „Swatów” był najpopularniejszą ukraińską produkcją telewizyjną, średnio każdy odcinek oglądały 4 mln widzów.

Jak podają ukraińskie media, powodem wydania zakazu było to, iż jedną z głównych ról w filmie gra rosyjski aktor Fiodor Dobronrawow, który ostatnio trafił na „czarną listę” ukraińskiego ministerstwa kultury jako osoba, która „zagraża bezpieczeństwu Ukrainy”. Jak powiadomiła SBU, która wydała wobec niego zakaz wjazdu na teren Ukrainy na trzy lata, aktor wielokrotnie wyrażał aprobatę dla aneksji Krymu przez Rosję, a także odwiedzał Krym bez pozwolenia ukraińskich władz.

Wcześniej zakaz wjazdu na Ukrainę otrzymali inni rosyjscy aktorzy grający w „Swatach” – Nikołaj Dobrynin i Ludmiła Artemiewa, jednak nie wiązało się to z zakazem wyświetlania serialu.

Jak pisze portal zaxid.net, aby film czy serial mógł być pokazywany na Ukrainie, musi otrzymać od Derżkina stosowne pozwolenie. Derżkino ma także prawo odebrać takie pozwolenie, m.in. jeśli w danej produkcji występują osoby znajdujące się na „czarnej liście” ukraińskiego ministerstwa kultury.

Telewizja 1+1 wyraziła oburzenie z powodu zakazu dla „Swatów”. „Od 2015 roku istnieje na Ukrainie tzw. ‚czarna lista’ ministerstwa kultury. Na razie jest na niej 113 osób uważanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Jak rozumiemy, przyczyną umieszczenia w nim Dobronrawowa i zakazu dla serialu ‚Swaty’ były wypowiedzi aktora odnośnie Krymu. Jednak dlaczego teraz postanowiono zakazać pokazywania popularnego serialu ukraińskiej produkcji, pozostaje dla nas zagadką. Natomiast inne seriale i filmy z udziałem Dobronrawowa, które pokazywano w ukraińskiej telewizji, pozostają poza zainteresowaniem organów władzy.” – napisano na stronie internetowej 1+1.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie zabroniono pokazywania filmu o Ołesiu Buzynie [+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net / Radio Swooboda / 1+1
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz