Rząd przyjął podatkowy Polski Ład. Premier mówi o „historycznej obniżce podatków”

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych związanych z Polskim Ładem. Podkreślił, że zakłada on „historyczną obniżkę podatków”.

Zgodnie z planem rządu, drugi próg podatkowy zostanie podniesiony z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Kwota wolna od podatku ma wzrosnąć z 3 do 30 tys. zł, a składka zdrowotna dla płacących podatek liniowy wyniesie 4,9 proc. Premier przekonywał, że podatkowy Polski Ład to 16,5 mld zł więcej w kieszeniach Polaków. – Na zmianie zyska około 18 mln Polaków, a około 90 proc. wszystkich płacących podatki albo zyska, albo ta zmiana będzie dla nich neutralna.

Morawiecki wyjaśniał, że podniesienie drugiego progu podatkowego ma być instrumentem budowy polskiej klasy średniej, a dzięki zmianom „prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT”, przy czym 90 proc. z nich to emeryci i renciści. Podatek w wysokości 32 proc. ma płacić o połowę mniej osób niż dotychczas. Zapewniał też, że celem reform i Polskiego Ładu jest sprawiedliwszy system podatkowy:

– Dzisiaj procentowo ci, którzy zarabiają najwięcej, płacą mniej niż ci, który zarabiają kilkakrotnie mniej. To nie jest system sprawiedliwy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Premier poinformował zarazem, że rząd wdraża podatek od wielkich korporacji, który z założenia ma obciążyć duże firmy międzynarodowe, „kiedy nie płacą podatku CIT, albo płacą go w sposób niewielki”. Do budżetu państwa miałoby dzięki temu wpłynąć około 2 mld zł, które mają pójść na inwestycje i politykę społeczną. Jednocześnie, mają zostać wprowadzone rozwiązania wyrównujące dla ochrony polskich firm.

Szef rządu ogłosił też, że państwo zagwarantuje wkład własny dla młodych małżonków. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji do 20 proc. kwoty kredytu, nie więcej niż 100 tys. zł, przez okres minimum 15 lat. – Chcemy zwiększyć szanse młodych, których nie stać na wkład własny, by żyli na swoim – powiedział premier. Ponadto, po urodzeniu drugiego, trzeciego i kolejnego dziecka, państwo zobowiązuje się spłacić wkład własny do pewnej kwoty: 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. w przypadku urodzenia się trzeciego lub kolejnego dziecka.

Rada Ministrów przyjęła też ustawę dotyczącą budowy domów do 70 m kw. w podstawie. Według premiera, procedura budowy będzie bardzo prosta: „bez książki budowy i kierownika budowy”. Rozpoczęcie budowy będzie wymagało zgłoszenia tylko tam, gdzie istnieje plan zagospodarowania. W razie jego braku, potrzebna będzie 21-dniowa procedura uzyskania warunków zabudowy. – To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa napisany w duchu wolności, własności i prywatności – mówił Morawiecki, zaznaczając, że projekt został oprotestowany przez firmy deweloperskie.

Szef rządu tłumaczył też zmiany w wysokości składki zdrowotnej dla podatników płacących podatek liniowy wzrostem nakładów na służbę zdrowia.

– Jeszcze parę lat temu nakłady na służbę zdrowia wynosiły około 4,5 proc. do PKB. Dzisiaj mówimy, że za dwa lata będzie to 6 proc. do PKB, za sześć lat 7 proc. do PKB. Żeby tak się stało, to trzeba odkręcić coś, co jest anomalią, a mianowicie fakt, że prawie każdy może sobie odliczyć składkę zdrowotną od podatku – powiedział Morawiecki. Dodał, że nigdzie w Europie nie ma możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku i „dlatego ta dysproporcja powinna być wyrównana”.

Przeczytaj: Ukraińskie media: polski rząd szykuje duże ulgi podatkowe dla ukraińskich migrantów zarobkowych

Zobacz: Konfederacja: Z „ulgi na powrót” skorzystają także imigranci. To sytuacja niesprawiedliwa i skandaliczna [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Oprócz kwestii podatkowych przewiduje m.in. przeznaczenie 7 proc. PKB na zdrowie. Zapowiadane są też inwestycje, mające wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i możliwość budowy domu do 70 m kw. bez formalności.

Czytaj również: Rząd zaprezentował „Polski Ład” – więcej na zdrowie i mieszkalnictwo, wyższa kwota wolna od podatku, zapowiedź dużych inwestycji

Interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz