Przewodniczący koła Wolni i Solidarni w Sejmie, poseł Kornel Morawiecki udzielił wywiadu rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti.

Publikując wywiad z Kornelem Morawieckim RIA Nowosti podkreśliła, że polityk jest ojcem obecnego premiera Polski i niegdysiejszym liderem podziemnej organizacji antykomunistycznej, Solidarności Walczącej. „Jestem bardzo rozczarowany tym, że polski rząd, polskie środki masowego przekazu i w znacznej mierze polskie elity nastawiają Polaków przeciw Rosjanom” – Morawiecki rozpoczął swój wywiad.

Mówiąc o tle stosunków polsko-rosyjskich Morawiecki wspomina „bardzo złożone historyczne losy” i przypomina, że „swego czasu walczyliśmy o hegemonię i Rosja wygrała tę bitwę”. Jednoznacznie stwierdza, że „w interesie naszych narodów, w interesie Europy i nawet w interesie całego świata jest polepszenie relacji między Polską a Rosją. Bardzo bym tego chciał”. Jednocześnie lider Wolnych i Solidarnych przyznaje, że nie wie jak tego dokonać, „ale wydaje mi się, że ważny jest każdy krok i każdy gest”.

Morawiecki skrytykował prezydenta Dudę i swojego syna – premiera za to, że nie wystosowali gratulacji do Władimira Putina po jego zwycięstwie w tegorocznych wyborach prezydenckich w Rosji. Morawiecki wspomniał również o przygotowywanym spotkaniu prezydentów USA i Rosji – „dziwię się dlaczego prezydent Trump może spotkać się z prezydentem Putinem, a prezydent Duda nawet nie próbował porozumieć się w tej sprawie z prezydentem Putinem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Poseł czynił też bardziej ogólne uwagi – „Uważam, że w strategicznej perspektywie, Rosja jest bardzo potrzebna Europie, a Europe potrzebna Rosji. Kwestia nie tylko w Polsce. Ale Polska według mnie, jest takim prawdziwym mostem na wschód dla Europy Zachodniej i prawdziwym mostem na zachód dla Rosji. I to najważniejsze połączenie, ważniejsze niż Nord Stream 1 czy Nord Stream 2. To połączenie i duchowe, i cywilizacyjne. Wyrośliśmy z jednego chrześcijańskiego pnia”.

Na płaszczyźnie historycznej Morawiecki zadeklarował, że „z ogromnym szacunkiem” odnosi się do „narodu rosyjskiego i jego heroizmu w czasie drugiej wojny światowej”. Jak stwierdził „prawda jest taka, że Rosja nas okupowała po drugiej wojnie światowej, ale Niemcy chciały nas po prostu zniszczyć”. Błędem nazwał nowelizację ustawy o IPN, która umożliwiła burzenie pomników Armii Czerwonej i przypomniał, że sam głosował przeciw tym zapisom.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza o to jak nad relacjami polsko-rosyjskimi zaciążyła kwestia Ukrainy Morawiecki stwierdził – „Widzę, że Ukraińcy [to] naród bardzo podzielony. Wschód Ukrainy silniej ciągnie do Moskwy niż do Kijowa czy Warszawy. to normalne. I jestem bardzo rozdrażniony tym, że władze Ukrainy przyjęły zasady, które likwidują bądź bardzo silnie ograniczają język rosyjski jako język nauczania w szkołach. To niezrozumiałe, bo połowa narodu mówi tam po rosyjsku. To zaprzecza europejskiemu duchowi wolności. Mu powinniśmy to głośno krytykować, a nie słyszałem takiej krytyki tych ukraińskich decyzji ze strony Polski”. Morawiecki skrytykował też gloryfikację UPA przez państwo ukraińskie, którą nazwał „odłamem ukraińskiego nacjonalizmu związanym z Hitlerem”, który „masowo niszczył ludność cywilną”. „Kto stawia pomniki przestępcom ten niszczy swoją przyszłość” – podsumował politykę historyczną ukraińskich władz Morawiecki.

W rozmowie z rosyjskim dziennikarzem Morawiecki przyznał, że utrzymuje „mocne więzi” z synem – premierem, ale nie chciał nazwać tego wpływem.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Gaetano
    Gaetano :

    …ale o języku polskim nie wspomniał. Niemniej trudno oprzeć się wrażeniu, że senior dużo bardziej dalekowzroczny od bankstera. Nawet jeśliby napomknął to i owo mateuszkowi przy obiadku, ten i tak by sobie z tego nic nie robił, zresztą to tylko posłuszny wykonawca. W takiej sytuacji jak ta, senior może nie wiedzieć „jak tego dokonać”.