Duże międzynarodowe firmy cyfrowe działają na naszym rynku, a nie płacą podatków u nas. To jest bardzo nie fair – powiedział we wtorek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Podkreślił, że podatki powinny być sprawiedliwe.

Szef resortu finansów został zapytany na antenie Programu I Polskiego Radia o podatki oraz ulgi podatkowe. Wskazał, że np. Irlandia jest przyjazna podatkowo, lecz to “jest inne słowo na raj podatkowy”. “Trzeba rozróżnić, jak ktoś działa w Polsce i tutaj, w Polsce, dajemy ulgi podatkowe, a jak ktoś działa w Polsce, a ulgi podatkowe są przyznane w Irlandii, to jest kompletnie inne” – powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Zwrócił uwagę, że ważne jest, “aby tam płacić podatki, gdzie jest działalność”. “Próbujemy to coraz mocniej, w całej UE ‘rozprowadzać’, że podatki powinny być sprawiedliwe” – podkreślił.

Zaznaczył, że “duże międzynarodowe firmy cyfrowe działają na naszym rynku, a nie płacą podatków u nas”. “To jest bardzo nie fair” – skomentował.

Na temat procederu unikania płacenia podatków przez międzynarodowe firmy w Polsce i na świecie pisaliśmy wielokrotnie.

Przypomnijmy, że w latach 2012-2019 Google wyprowadził 128 mld euro na Bermudy poprzez holenderską spółkę zależną, unikając prawie 38 mld euro podatku należnego w USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W końcu 2020 roku koncern cyfrowy Facebook ogłosił, że zamyka trzy spółki zależne w Irlandii, które, jak pisał „The Guardian”, wykorzystywał do unikania płacenia podatków od swoich miliardowych zysków. Wcześniej amerykańska skarbówka pozwała firmę do sądu, żądając zapłaty ponad 9 mld dol. zaległych podatków.

Czytaj także: Teksas pozwał Google

Jak pisaliśmy, w grudniu 2020 roku francuski urząd ds. prywatności Commission nationale de l’informatique et des libertés (CNIL) nałożył na Google grzywnę w wysokości 100 milionów euro i 35 milionów euro na Amazon za sposób, w jaki firmy używają urządzeń śledzących, znanych jako pliki cookie, na swoich francuskich stronach internetowych.

Przeczytaj: Włochy wprowadziły podatek cyfrowy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polski rząd planował wprowadzenie podatku od potentatów cyfrowych. Jednak już w 2018 roku tygodnik „Do Rzeczy” ujawnił, że ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher naciskała na ministrów i urzędników polskiego rządu, aby wprowadzić zmiany przepisów stawiające w uprzywilejowanej pozycji firmy z USA działające w Polsce. We wrześniu 2019 roku wiceprezydent USA przebywając w Warszawie ogłosił, że Polska zrezygnowała z opodatkowania potentatów usług cyfrowych, którzy zarabiają w Polsce znaczne pieniądze, płacąc przy tym niskie podatki. Szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk przyznał potem, że „wycofaliśmy się z tego w imię dobrych relacji z innym państwem”. Rzecznik rządu zapowiedział jednak, że PiS zamierza sprawę uregulować „na poziomie europejskim”.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply