Portal Wnp.pl zwrócił we wtorek uwagę na słowa wiceprezydenta USA, Mike’a Pence’a, który ogłosił, że władze Polski wycofały się z planów obłożenia wielkich korporacji sektora usług cyforwych specjalnym podatkiem.

Pence gościł w Polsce od niedzieli, kiedy to wziął udział w uroczystościach upamiętnienia rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. W poniedziałek podpisał wraz z premierem Mateuszem Morawieckim deklarację w sprawie zasad budowy w Polsce sieci telekomunikacyjnej 5G. Deklaracja zawiera zapisy sugerujące, że Waszyngton wywarł na władzach Polski skuteczną presję by odcięły od tego rodzaju inwestycji inwestorów z Chin. Jednak portal Wnp.pl zwraca uwagę, że Pence zdołał prawdopodobnie wymusić na rządzie Morawieckiego także inne korzystne dla interesów USA rozwiązanie.

Portal cytuje jedną z wypowiedzi Pence’a, który stwierdził, iż USA “z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie” przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych, “które utrudniłyby wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami”. Co ważne, wiceprezydent USA pozwolił sobie na wygłoszenie w Warszawie takiej deklaracji, zanim wyraził ją jakikolwiek przedstawiciel polskiego rządu.

Wnp.pl zwraca uwagę, że polskie Ministerstwo Finansów zadeklarowało, że pracuje nad podatkiem od usług cyforwych wzorując się na projekcie dyrektywy Komisji Europejskiej. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha został zapytany przez dziennikarza telewizji TVN o to kto zadecydował o rezygnacji przez władze Polski z nowej daniny. “Jeżeli się spojrzy na sytuację podatkową to proszę zwrócić uwagę, że właśnie podatek dochodowy od osób fizycznych jest obniżony i miliony Polaków na tym obniżeniu podatku dochodowego korzystają” – odpowiedział Mucha.

Gdy dziennikarz jeszcze raz zapytał kto podjął decyzję o rezygnacji z wprowadzenia podatku wobec poentatów nowych technologii komunikacyjnych i dlaczego żaden polski urzędnik nie poinformował o tym przed wiceprezydentem USA, Mucha stwierdził, że należy o to pytać szefa rządu i minsitra finansów. Gdy dziennikarz zauważył, że w kręgach rzadowych mówiono o takim podatku a deklaracja Pence’a sugeruje jednak wycofanie się z jego nałożenia, prezydencki urzędnik odpowiedział jedynie “nie mam takiego postrzegania”.

Wnp.pl przypomina, że wrowadzenie podatku od wielkich koncernów świadczących usługi cyfrowe, takich jak Google, Amazon, Facebook czy Apple (zwanych od nazw tych form sektorem GAFA), które obecnie nie uiszczają sum odpowiadających ich zyskom ze świadczenia usług mieszkańcom Polski, władze naszego kraju zapowiadały wielokrotnie. Na początku czerwca bieżacego roku zapis taki zanalazł się w założeniach do przyszłorocznego budżetu. “Wcześniej o wprowadzeniu takiego podatku resort finansów informował w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK), będącej częścią przyjętego przez rząd w kwietniu br. Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019 – 2022. W dokumencie tym napisano, że dochody z podatku od przedsiębiorstw cyfrowych mogą wynieść w 2020 r. ok. 217,5 mln zł.” – twierdzi portal.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwszym państwem, które wprowadziło daninę umożliwiajacą opodatkowanie potentatów rynku usług cyfrowych, jest Francja. Decyzja ta, ponieważ dotyczy w więszkości korporacji amerykańskich, wywołała już pogróżki ze strony najwyższych władz USA, zapowiadających “działania odwetowe” wobec Francji. Prezydent Donald Trump pisał wręcz o “głupocie Macrona”. Mimo takiej postawy USA, ich bliski sojusznik, Wielka Brytania prowadzi już prace nad wprowadzeniem podatku analogicznego do francuskiego.

Już w zeszlym roku tygodnik “Do Rzeczy” ujawnił, że ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher naciskała na ministrów i urzędników polskiego rządu, aby wprowadzić zmiany przepisów stawiające w uprzywilejowanej pozycji firmy z USA działające w Polsce.

wnp.pl/kresy.pl

 

 

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. gutek
  gutek :

  Super jest być kolonią. Taki Pence przyjechał i już totalna odmowa od tańszych (i lepszych) sprzętów z Chin (a propos Turcy budują 5G Ericssonem i Huawei na kwiki USA nie reagując), podatku od usług cyfrowych niet (mimo że największe państwa UE wprowadzają), no i pewnie gdzieś pod stołem zawarli umowę co do wypłat odszkodowań starszym braciom w wierze.

  • uvara
   uvara :

   Jesteśmy gorzej jak kolonia, kupują nas jak indian za parę świecidełek, poklepaniem po pleckach, zapewnieniem że jesteśmy “braćmi, przyjaciółmi, jedną wielką szczęśliwą rodziną” a zniesienie wiz to juz kwestia wręcz tygodni jeśli nie godzin, po czym za kulisami zaczyna się business-as-usual, czyli chcecie wiecej naszych wojsk? To płaćcie. Ani mi się ważcie współpracować z Chinami, spróbujcie tylko nałożyć podatki na GAFA, macie kupować gaz u nas a nie u ruskich, no i dogadajcie w końcu szczegóły zwrotu mienia Izraelowi, bo tracimy cierpliwość…. na koniec pare uścisków dłoni, słitfoci, selfików z maliniakami i obwieszczenie w kurwizji wielkiego sukcesu Polski na arenie międzynarodowej. A zwykły człowiek zaciska pięśći w bezsilności i poczuciu upokorzenia.