Rząd Czech chce obłożyć potentatów branży cyfrowej takich jak Google czy Facebook podatkiem od przychodów równym 7 proc. Wcześniej z wprowadzenia tego rodzaju podatku zrezygnował rząd Polski.

Czeski rząd zawarł wpływy z podatku cyfrowego w projekcie budżetu państwa na 2020 r. Projekt czeka teraz na akceptację parlamentu. “Podatek dotyczyć będzie przychodów z reklam kierowanych, prowadzenia platform internetowych czy dochodów ze sprzedaży danych użytkowników” – informuje za agencją Reutera portal Forsal. Stawka podatku wyniesie 7 proc.

Nową daniną zostaną obłożone tylko duże koncerny, których globalne przychody osiągają 750 mln dol. zaś przychody w samych Czech są generowana na minimalnym poziomie 100 mln koron czyli równowartości około 3,9 mln euro. Dodatkowo aby być objęta nowym podatkiem firma musi zapewniać usługi dla 200 tys. unikalnych klientów.

Czeskie ministerstwo finansów szacuje, że już w przyszłym roku nowy podatek zapewni budżetowi państwa dodatkowe 2,1 mld euro, a w każdym kolejnym roku będzie to nawet 5 mld euro.

Czechy są kolejnym państwem europejskim, które wprowadza podatek od przychodów potentatów usług, zwanych też od nazw Google, Amazona, Facebooka i Apple’a sektorem GAFA. Wcześniej podatek taki wprowadziła Francji.

Także polski rząd planował wprowadzenie podatku od potentatów cyfrowych. Jednak już w zeszłym roku tygodnik „Do Rzeczy” ujawnił, że ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher naciskała na ministrów i urzędników polskiego rządu, aby wprowadzić zmiany przepisów stawiające w uprzywilejowanej pozycji firmy z USA działające w Polsce. We wrześniu bieżącego roku wiceprezydent USA przebywając w Warszawie ogłosił, że Polska zrezygnowała z opodatkowania potentatów usług cyfrowych, którzy zarabiają one w Polsce znaczne pieniądze, płacąc przy tym niskie podatki. Szef kacelarii premiera, Michał Dworczyk przyznał potem, że “wycofaliśmy się z tego w imię dobrych relacji z innym państwem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwszym państwem, które wprowadziło daninę umożliwiającą opodatkowanie potentatów rynku usług cyfrowych, jest Francja. W reakcji na to, władze USA zapowiedziały wobec Paryża „działania odwetowe”. Prezydent Donald Trump pisał wręcz o „głupocie Macrona”.

forsal.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply