Francuski rząd jest przeciwny budowie ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej, ale Francja chciałaby pomóc załagodzić spór między Polską a Komisją Europejską, prawdopodobnie licząc na budowę elektrowni atomowych w naszym kraju. Takie informacje nadeszły z Francji tuż przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu.

W środę z wizytą do Paryża udaje się prezydent Andrzej Duda, który spotka się z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, wizyta ta była planowana już od kilku tygodni. Rozmowy obu prezydentów będą dotyczyć „współpracy polsko-francuskiej w kwestiach gospodarczych, w tym energetycznych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach Unii Europejskiej oraz ochrony granicy UE”.

Wiadomo też, że w prezydenckiej delegacji uczestniczyć będą również szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska – Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

W przeddzień wizyty francuski rząd opowiedział się przeciwko budowaniu murów na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, w tym również na granicy polsko-białoruskiej. Plany Polski dotyczące budowy ogrodzenia, mającego powstrzymać napór nielegalnych migrantów od strony Białorusi, skrytykował francuski minister ds. europejskich, Clement Beaune. Zasugerował, że budowa murów i tworzenie zasieków na granicach zewnętrznych UE jest sprzeczne z jego wizją europejskich wartości.

Beaune wyraził zarazem poparcie dla polskiego rządu, podkreślając, że stawia on czoła prowokacyjnym działaniom władz Białorusi, które masowo zwożą imigrantów w rejon granicy z Polską. W opinii francuskiego ministra, dla rozwiązania problemu nie są jednak konieczne żadne ogrodzenia, bo jego zdaniem wystarczy wzmożyć kontrole na granicach. Beaune zapowiedział przy tym, że Francja po objęciu prezydencji Unii Europejskiej w styczniu 2022 roku wyśle więcej europejskiej straży granicznej tam, gdzie będzie to potrzebne.

Dodajmy w tym kontekście, że w poniedziałek paryski korespondent RMF FM przekazał nieoficjalnie, powołując się na „nieoficjalne źródła w otoczeniu prezydenta Emmanuela Macrona”, że Francja w ramach swojej prezydencji w UE będzie starała się zażegnać konflikt pomiędzy Komisją Europejską a polskim rządem. Taka postawa, zdaniem korespondenta, może wynikać z chęci sprzedania Polsce francuskich elektrowni atomowych.

Według francuskiego portalu Intelligence Online, w najbliższym czasie w Polsce mają uaktywnić się firmy lobbingowe, jak np. FairValue Corporate & Public Affairs. Ich celem ma być zacieśnienie polsko-francuskich więzów gospodarczych oraz aktywna promocja francuskich reaktorów jądrowych nowej generacji.

Przypomnijmy, że tydzień temu francuskie przedsiębiorstwo EDF złożyło polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów atomowych z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w dwóch-trzech lokalizacjach. Chodzi o Europejski Reaktor Ciśnieniowy (EPR – European Pressurized Reactor), czyli reaktor wodno-ciśnieniowy (PWR) trzeciej generacji.

Zdaniem EDF, ich oferta wspiera realizację celów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 roku. Francuzi przekonują też, że dzięki programowi jądrowemu opartemu na technologii EPR, Polska byłaby bliżej osiągnięcia niezależności energetycznej. Szacunkowo, taka elektrownia atomowa zaspokoiłaby do 40 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną, a działałaby przez co najmniej 60 lat. EDF deklaruje też zaangażowanie polskich firm. W fazie budowy, lokalnie może powstać około 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków oraz pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy.

Jak pisaliśmy, w lipcu br. EDF otworzyło swoje biuro w Warszawie. Ambasador Francji Frederic Billet oświadczył wówczas, że francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny, a oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji. „Francuski rząd jest zdecydowany zaangażować się w dziedzinie energetyki jądrowej w Polsce” – deklarował dyplomata.

O polsko-francuskich rozmowach w kwestii elektrowni jądrowej pisaliśmy już wcześniej na łamach naszego portalu. W lutym pojawiły się doniesienia sugerujące, że Francja chce wykorzystać oziębienie stosunków między Polską i USA po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

RMF FM / onet.pl / interia.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply