Dom Spotkań z Historią wraz z kilkunastoma innymi instytucjami i stowarzyszeniami organizuje w dniach 10-25 listopada 2010 Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Warszawie. Przez dwa tygodnie w różnych miejscach stolicy odbywać się będą spotkania, prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, promocje książek i wieczory autorskie oraz inne wydarzenia poświęcone dziedzictwu Kresów Południowo-Wschodnich. Szczegółowy program poniżej.

Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

10.11.2010 – 25.11.2010

Dom Spotkań z Historią wraz z kilkunastoma innymi instytucjami i stowarzyszeniami organizuje w dniach 10-25 listopada 2010 Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnichw Warszawie. Przez dwa tygodnie w różnych miejscach stolicy odbywać się będą spotkania, prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, promocje książek i wieczory autorskie oraz inne wydarzenia poświęcone dziedzictwu Kresów Południowo-Wschodnich. Szczegółowy program poniżej.

  • 10.11 (środa)

16.00:Wywiezieni ze Lwowa
Dom Kultury „Zacisze”, ul. Blokowa 1
W programie: Droga do…, (1999, 52 min.) – film dokumentalny ukazujący losy i postawy inteligencji polskiej z Kresów na przykładzie biografii Zdzisława Stahla, ekonomisty i intelektualisty, działacza politycznego i społecznego, znanego z nieprzejednanej postawy wobec komunistycznego kłamstwa i hipokryzji Zachodu, walczącego o ujawnienie całej prawdy o Katyniu. Po projekcji dyskusja z udziałem reżysera filmu Bogusława Dąbrowy-Kostki, związanego z krakowskim ośrodkiem TVP; Byłam w raju sowieckim – spotkanie z p. Danutą Kominiak, lwowianką, łączniczką Armii Krajowej we Lwowie aresztowaną w 1944 r. i wywiezioną na Ural, przewodniczącą Terenowego Koła Związku Sybiraków Praga Północ; Na sentymentalna nutę – piosenki lwowskie w wykonaniu laureatek Konkursu Piosenki Lwowskiej i “Bałaku” Lwowskiego w Krakowie, Zuzaznny Jezierskiej oraz Gabrysi Dmitruczuk z zespołu “Abrakadabra” DK Zacisze.

  • 13.11 (sobota)

16.00: Lwów Modernistyczny
DSH, ul. Karowa 20

DSH i Wydział Polonistyki UW zapraszają na spotkanie poświęcone kulturze Lwowa końca XIX i początku XX wieku. O fenomenie lwowskiej secesji, nowoczesności i lokalności w mieście nad Pełtwią, mówić będą: prof. dr hab. Ewa Paczoska, prof. dr hab. Andrzej Z. Makowiecki, dr Katarzyna Sadkowska, dr Grzegorz Paweł Bąbiak i dr Dawid Maria Osiński. W programie także pokaz filmu dokumentalnego z 2008 r. „Artes. Nadrealiści ze Lwowa” w reżyserii Wojciecha Grabowskiego. Uczestnicy będą mogli nabyć tom studiów „Modernistyczny Lwów” wydany przez Wydział Polonistyki UW.

  • 14.11 (niedziela)

10.00: Msza św. w intencji zmarłych, poległych i pomordowanych mieszkańców Ziemi Drohobyckiej
Kościół Bonifratrów, ul. Bonifraterska 12

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej zaprasza na modlitwę przed wizerunkiem Matki Boskiej z Drohobycza. Odarty z koron i przestrzelony kulą obraz zabrały z Drohobycza w 1945 r. dzieci, Kazimiera i Zofia Cisowskie. W 2001 r. obraz został umieszczony w ołtarzu głównym Kościoła Bonifratrów.

  • 16.11 (wtorek):

14.00: Kosowska kuchnia jarska. Wśród jaroszy, golasów, elsów, chasydów i Hucułów
Wypożyczalnia nr 14, ul. Młynarska 35a, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy
Multimedialna prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego poświęcona miasteczku Kosów na Pokuciu i postaci doktora Apolinarego Tarnawskiego nazywanego Chałubińskim Huculszczyzny. W programie opowieść o lecznicy doktora Tarnawskiego – kolebce polskiego wegetarianizmu i naturyzmu; o pepinierze endecji, bractwie poczwórnej wstrzemięźliwości oraz pierwszych skautkach i skautach; o ekscentryku Lutosławskim, złośliwej Zapolskiej i dramacie Dąbrowskiej; o kosowskich chasydach i Baal Szem Towie; o mistrzu Bachmińskim, słynnych kaflach, kilimach i cacuszkach z drewna, z których słynęły kosowskie jarmarki.

18.00: Tam gdzie mapa kraju staje się już bardzo południowa…
Centrum Promocji i Kultury w Dzielnicy Praga Południe, ul. Podskarbińska 2

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej zaprasza na spotkanie poświęcone Ziemi Drohobyckiej z projekcją filmów dokumentalnych i wspomnieniami o Drohobyczu, Truskawcu i Borysławiu.

  • 17.11 (środa)

18.00: Talia i Melpomena nad Pełtwią czyli Lwów teatralny
DSH, ul. Karowa 20

O lwowskiej tradycji teatralnej i jej znaczeniu dla kultury narodowej, dokonaniach Tadeusza Pawlikowskiego, Ludwika Hellera, Leona Schillera i Wilama Horzycy a także niezwykłym przedsięwzięciu jakim była budowa Teatru Miejskiego we Lwowie mówić będzie Tomasz Kuba Kozłowski podczas 42 spotkania z cyklu „Opowieści z Kresów”. Nie zabraknie też anegdot i barwnych historii w jakie obfitowało życie teatralne miasta nad Pełtwią oraz prezentacji ulubieńców lwowskiej publiczności.

  • 19.11 (piątek)

11.00: Apel przy tablicy ku czci profesorów lwowskich zamordowanych w 1941
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, ul. Pawińskiego 5a

Apel pod tablicą upamiętniającą polskich naukowców, profesorów lwowskich uczelni, m. in. Tadeusza Boy- Żeleńskiego i Kazimierza Bartla, zamordowanych przez Niemców na Wzgórzach Wuleckich w pierwszych dniach hitlerowskiej okupacji Lwowa w lipcu 1941 roku. Tablicę ufundował w 2007 r. prof. Wacław Szybalski, absolwent Politechniki Lwowskiej, profesor onkologii z Wisconsin. Prosimy o zabranie kwiatów lub zniczy.

18.00: Karpackimi śladami Vincenza
Muzeum Ziemi PAN, Aleja Na Skarpie 27

Towarzystwo Karpackie zaprasza na relację z wyprawy śladami Stanisława Vincenza, m.in. z uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej i krzyża huculskiego w Bystrcu, w miejscu gdzie stał dom Vincenzów, oraz z przejścia grzbietu Czarnohory trasą ucieczki Stanisława Vincenza spod okupacji sowieckiej.

  • 20.11 (sobota)

17.00: Koncert w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, Galeria Porczyńskich, pl. Bankowy 1
Organizator: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział Stołeczny
(Wstęp za zaproszeniami)

  • 21.11 (niedziela)

12.00: Apel poległych, złożenie wieńców i uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział Stołeczny zaprasza na uroczysty apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w którym 2 listopada 1925 roku złożono zwłoki bezimiennego żołnierza, ekshumowane z Cmentarza Obrońców Lwowa. Prosimy o zabranie kwiatów i zniczy.

13.00: Msza św. w intencji poległych w obronie Lwowa, Bazylika św. Krzyża, Krakowskie Przedmieście 3

Od wielu lat, 22 listopada, w rocznicę zakończenia walk we Lwowie w 1918 roku, z inicjatywy lwowiaków zamieszkałych w Warszawie a następnie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich odprawiana jest Msza święta w intencji poległych w obronie Lwowa.

  • 22.11 (poniedziałek)

17.00: Lwowianie na fotografii w Kolekcji Leopolis (ze zbiorów Muzeum Niepodległości)
Muzeum Niepodległości, Al. Solidarności 62

  • 23.11 (wtorek)

10.00: Dzień Patrona – uroczysta akademia
Gimnazjum nr 27 im. Orląt Lwowskich, ul. Abrahama 10

Uroczysta akademia w Gimnazjum nr 27 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Orląt Lwowskich, podczas której rozstrzygnięte będą konkursy o tematyce lwowskiej organizowane przez gimnazjum a uczniowie klas pierwszych złożą ślubowanie.

13.00: Kresy Południowo-Wschodnie na pocztówce (ze zbiorów Muzeum Niepodległości)
Muzeum Niepodległości, Al. Solidarności 62

13.00: Promocja książki Kuchnia lwowska, spotkanie z autorem Andrzejem Fiedorukiem
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80, ul. Redutowa 48
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Wydawnictwo Zysk i Ska

19.00: Promocja książki Kuchnia lwowska, Spotkanie z autorem Andrzejem Fiedorukiem
Ursynoteka, Czytelnia Naukowa XIV, ul. Lachmana 5, Wydawnictwo Zysk i Ska

W programie degustacja potraw lwowskich serwowanych przez restaurację “Hawira”.

  • 24.11 (środa)

18.00: Lwów Witolda Szolgini
DSH, ul. Karowa 20
Współorganizator: Wydawnictwo Wysoki Zamek
Wznowienie książki „Oblicze miasta” – pierwszej pozycji z liczącego osiem tomów cyklu „Tamten Lwów” Witolda Szolgini to okazja do przypomnienia niezwykłej postaci autora. Architekt, dokumentalista, pisarz i poeta, powszechnie uważany był za „lwowskiego guru” i chodzącą encyklopedię miasta. W programie spotkania fragmenty jego gawęd radiowych i wierszy pisanych w bałaku (gwarze lwowskiej), pokaz filmu dokumentalnego z 1999 r. „Semper Fidelis” poświęconego Witoldowi Szolgini i spotkanie z reżyserką Aliną Czerniakowską, prezentacja wydawnicza cyklu „Tamten Lwów”.

  • 25.11 (czwartek)

18.00: Promocja książki Stanisławów jednak żyje, spotkanie z autorem Tadeuszem Olszańskim
Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Czerniakowska 178 A (Powiśle)

Organizatorzy: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście, Wydawnictwo Iskry

  • 13-25.11 (sobota – czwartek)

10.00-18.00: Kiermasz książek o Lwowie i Kresach
Księgarnia XX wieku, DSH, ul. Karowa 20

Informacje: Tomasz Kuba Kozłowski – koordynator programu DSH Warszawska Inicjatywa Kresowa, e-mail: [email protected], tel. 22 255 05 50

Organizatorzy:
Dom Spotkań z Historią, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Współorganizatorzy:
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe, Dom Kultury „Zacisze”, Gimnazjum nr 27 im. Orląt Lwowskich, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Polonistyki UW, Muzeum Niepodległości, Parafia p.w. św. Jana Bożego i św. Andrzeja Apostoła, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, Towarzystwo Karpackie, Ursynoteka, Czytelnia Naukowa XIV, Wydawnictwo Iskry, Wydawnictwo Wysoki Zamek, Wydawnictwo Zysk i Ska

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply