W czasie niedawnej rekonstrukcji rządu stanowisko ministra obrony przejął były minister rozwoju gospodarczego i wicepremier odpowiedzialny za sprawy gospodarcze. Jego nowy zastępca został wybrany z tego samego klucza.

Prezydent Rosji Władimir Putin mianował Leonida Gornina pierwszym wiceministrem obrony Federacji Rosyjskiej. Stosowne zarządzenie zostało opublikowane na oficjalnym rosyjskim portalu informacji prawnej. Kolejnym dekretem Putin zwolnił poprzednika Gornina Rusłana Calikowa ze stanowiska pierwszego zastępcy szefa resortu obrony, podała agenca informacyjna Intefax.

Gornin pracował w Ministerstwie Finansów Rosji w latach od 2012-2018 jako wiceminister, następnie pierwszy wiceminister. Urodził się w Nowosybirsku. Wcześniej przez wiele lat Gornin stał na czele departamentu finansów i polityki podatkowej obwodu nowosybirskiego, pełnił obowiązki po ministra finansów i polityki podatkowej regionu oraz pierwszego wicegubernatora.

12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana informuje, że podczas szkolenia doszło do wypadku, w którym ranny został żołnierz. Sprawę wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa.

Zdarzenie miało miejsce 17 czerwca koło południa, w czasie szkolenia na placu ćwiczeń 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w Zegrzu Pomorskim doszło do wypadku z udziałem żołnierza 8 pułku w trakcie pracy bojowej na zestawie przeciwlotniczym.

W wyniku uderzenia elementem obrotowym anteny obrażeń doznał operator-elektromechanik stacji. Na miejsce zdarzenia wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Po udzieleniu pierwszej pomocy medycznej decyzją lekarza, żołnierza przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Koszalinie.

Zapisy dyrektywy o wyrównaniu warunków życia imigrantom we wszystkich państwach UE wywołały burzę w przestrzeni publicznej. Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk przekonuje, że to "Polska zdecyduje" o wysokości i zakresie świadczeń.

W dzienniku urzędowym UE pojawiła się dyrektywa “w sprawie ustanowienia norm dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową”. Stanowi ona część tzw. paktu migracyjnego. Opisane w niej warunki i świadczenia będą musiały być wprowadzone w Polsce do 12 czerwca 2026 roku. Dokument mówi m.in. o wyrównaniu warunków przyjmowania i zapewnieniu porównywalnych warunków życia imigrantom we wszystkich państwach członkowskich. Jej zapisy wywołały burzę w sieci. We wtorek wiceminister Maciej Duszczyk był pytany w Radiu ZET o zasady przyznawania świadczeń dla migrantów z niej wynikające.

Duszczyk został zapytany, "czy świadczenia dla migrantów w Polsce powinny być takie same, jak w Unii?". Odpowiedział przecząco.

Polska zawsze będzie stać ramię w ramię z Ukrainą w walce z rosyjską agresją, to się nie zmieniło i nie zmieni - mówił marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia podczas przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy. (more…)

Dmitrij Miedwiediew powiedział, że dla Ukrainy byłoby lepiej gdyby zaakceptowała propozycję Władimira Putina, "w przeciwnym razie wojska rosyjskie będą napierać i jeszcze bardziej utrudnią życie Kijowowi."

Były prezydent Dmitrij Miedwiediew odniósł się do warunków wstrzymania ognia jakie zaproponował Władimir Putin. Polityk powiedział, że Ukraina postąpiłby mądrze, gdyby zaakceptował rosyjskie warunki. Zaznaczył, że "w przeciwnym razie wojska rosyjskie będą napierać i jeszcze bardziej utrudnią życie Kijowowi".

Miedwiediew oznajmił, że rosyjski prezydent "powiedział wszystko" podkreślił, że kolejne propozycje Moskwy będą tylko gorsze dla Kijowa. "Teraz mają okazję rozważyć pokojową propozycję Władimira Putina i przynajmniej spróbować zawrzeć pokój i zakończyć tę część konfliktu”.

Niemiecki rząd prowadzi tajne negocjacje z przywódcami Uzbekistanu w sprawie deportacji Afgańczyków z Niemiec przez to państwo. Berlin nie podjął bezpośrednich rozmów z rządzącymi Afganistanem talibami.

Informację taką, za niemieckim "Spieglem", podaje rosyjski "Kommiersant". Jak wynika z publikacji, Uzbekistan zgadza się na przeprowadzenie deportacji przez terytorium swojego kraju, ale stawia warunki – porozumienie z Niemcami w sprawie migracji zarobkowej obywateli Uzbekistanu do Niemiec.

"Der Spiegel" pisze, że niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser odwiedziła Uzbekistan, aby przeprowadzić negocjacje w tej sprawie. Reprezentanci dwóch stron przeprowadzili rozmowy w Taszkencie. Proponowane przez Niemcy porozumienie zakłada, że ​​deportują one obywateli Afganistanu do Taszkentu lotem czarterowym prywatnej linii lotniczej KamAir, po czym uchodźcy udadzą się do Kabulu. Dzięki temu rząd niemiecki nie będzie zawierał bezpośrednich porozumień z obecnymi władzami Afganistanu tworzonymi przez talibów.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%