Niemalże każdego dnia na odcinku polsko-białoruskiej granicy dochodzi do ataków na polskie służby. Osoby znajdujące się po białoruskiej stronie nie tylko rzucają w funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami. Coraz częściej strzelają z procy.

Wzrasta liczba agresywnych zachowań ze strony migrantów znajdujących się po drugiej stronie zapory – informuje Straż Graniczna. Cudzoziemcy kamieniami, gałęziami, gazem pieprzowym, palącymi się konarami czy nawet środkami pirotechnicznymi atakują polskie patrole oraz pojazdy Straży Granicznej.W wyniku tych działań ucierpiało kilku funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy Wojska Polskiego. Doszło do zniszczeń pojazdów służbowych.

Coraz częściej zdarzają się sytuacje strzelania do polskich patroli z procy. Ostatnie z nich miało miejsce w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych.

22 i 23 maja br. odnotowano prawie 470 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 1 osobę. W kierunku polskich patroli rzucano konarami i kamieniami. 6  cudzoziemcom funkcjonariusze udzielili pomocy.

Jak informowaliśmy, 20 i 21 maja odnotowano 378 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Doszło też do zatrzymania 6 “kurierów”. Kilka razy udzielono też pomocy cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej.

Czytaj: Rozbito gruzińską grupę organizującą nielegalną imigrację do Polski. Jest akt oskarżenia

W połowie maja br. premier Donald Tusk ogłosił wzmocnienie granicy z Białorusią. Zapowiedział budowę “nowoczesnej fortyfikacji”. Zadeklarował, że nie ma limitów środków, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski. Zapowiedzi te krytycznie skomentowały środowiska i organizacje proimigracyjne.

W minioną sobotę premier Donald Tusk przedstawił w tym kontekście założenia planu obrony i odstraszania “Tarcza Wschód”. „Zainwestujemy 10 mld złotych w bezpieczeństwo granicy wschodniej, w tym systemu fortyfikacji” – oświadczył szef rządu.

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply