Prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy wstrzymać wojnę na Ukrainie w drodze wynegocjowanego zawieszenia broni, które uwzględnia obecne linie frontu, powiedziały agencji Reuters cztery rosyjskie źródła.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters, trzy źródła zaznajomione z dyskusjami w otoczeniu Putina podały, że rosyjski przywódca wyraził frustrację małej grupie doradców w związku z – jego zdaniem – wspieranymi przez Zachód próbami utrudniania negocjacji oraz decyzją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wykluczeniu rozmów.

„Putin może walczyć tak długo, jak trzeba, ale Putin jest także gotowy na zawieszenie broni – zamrożenie wojny” – przekazało inne z tej czwórki, wysokiej rangi źródło rosyjskie, które współpracowało z Putinem i ma wiedzę na temat rozmów na najwyższym szczeblu na Kremlu. Podobnie jak inne osoby cytowane w tej historii wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sprawy.

W tej sprawie Reuters rozmawiał łącznie z pięcioma osobami, które współpracują lub współpracowały z Putinem na wysokich stanowiskach w świecie politycznym i biznesowym. Piąte źródło nie komentowało zamrożenia wojny na obecnych frontach.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na prośbę o komentarz powiedział, że szef Kremla wielokrotnie dawał jasno do zrozumienia, że Rosja jest otwarta na dialog, aby osiągnąć swoje cele, twierdząc, że kraj nie chce „wiecznej wojny”.

Ministerstwa spraw zagranicznych i obrony Ukrainy nie odpowiedziały na pytania.

Przypomnijmy, że w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla stacji CNBC prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że prezydent Rosji Władimir Putin nie jest gotowy na pokój. Macron skomentował odrzucenie przez Putina propozycji prezydenta Francji dotyczącej wprowadzenia rozejmu na czas igrzysk olimpijskich.

Prezydent Francji zauważył, że „rozejm olimpijski” jest tradycją i „bardzo ważne byłoby, aby w ciągu miesiąca skorzystać z tego okna”.

Jednocześnie podkreślił, że rozejm nie jest dla niego końcem. „Trwały pokój to koniec” – powiedział Macron. Jednak według francuskiego prezydenta Putin nie zgodził się na jego propozycję.

„Wszystko jest więc jasne dla wszystkich na świecie. To on zdecydował się rozpocząć tę wojnę i nie jest gotowy na pokój” – powiedział francuski prezydent.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply