Macron: Putin nie jest gotowy na pokój

Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin nie jest gotowy na pokój.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla stacji CNBC prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że prezydent Rosji Władimir Putin nie jest gotowy na pokój. Macron skomentował odrzucenie przez Putina propozycji prezydenta Francji dotyczącej wprowadzenia rozejmu na czas igrzysk olimpijskich.

Prezydent Francji zauważył, że „rozejm olimpijski” jest tradycją i „bardzo ważne byłoby, aby w ciągu miesiąca skorzystać z tego okna”.

Jednocześnie podkreślił, że rozejm nie jest dla niego końcem. „Trwały pokój to koniec” – powiedział Macron. Jednak według francuskiego prezydenta Putin nie zgodził się na jego propozycję.

„Wszystko jest więc jasne dla wszystkich na świecie. To on zdecydował się rozpocząć tę wojnę i nie jest gotowy na pokój” – powiedział francuski prezydent.

Przypomnijmy, że prezydent Francji Emmanuel Macron proponował w kwietniu zawieszenie broni w najważniejszych konfliktach świata – w tym w wojnie na Ukrainie – w czasie Igrzysk Olimpijskich i liczył w tym zakresie na pomoc ze strony przywódcy Chin.

Macron powiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby osiągnąć „olimpijskie zawieszenie broni”, wyjaśniając, że ma na myśli wojnę między Izraelem a Hamasem, wojnę Rosji z Ukrainą i wojnę w Sudanie.

Powiedział, że w osiągnięcie tego celu chce zaangażować wielu partnerów.

Prezydent powiedział także, że Francja jest przekonana, że lipcowa ceremonia otwarcia igrzysk na Sekwanie zakończy się sukcesem, ale istnieją plany awaryjne na wypadek, gdyby wymagała tego sytuacja bezpieczeństwa.

Macron podkreślał też, że opcja dialogu z Rosją musi pozostawać otwarta jako polityczna możliwość zakończenia wojny na Ukrainie.

„Postępujemy słusznie, pozostawiając otwarte drzwi do negocjacji z Rosją” – powiedział Macron w wywiadzie dla “La Tribune”, którego fragment zacytowała agencja informacyjna Interfax. Jak dodał – „w przeciwnym razie porzucilibyśmy porządek międzynarodowy oraz pokój i bezpieczeństwo”.

Kresy.pl/CNBC

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply