Tajwan uruchomił w czwartek odrzutowce i postawił w stan pogotowia jednostki rakietowe, morskie i lądowe w związku z chińskimi ćwiczeniami wojskowymi przeprowadzanymi wokół wyspy.

Jak poinformowała stacja CBS, Tajwan uruchomił w czwartek odrzutowce i postawił w stan pogotowia jednostki rakietowe, morskie i lądowe w związku z chińskimi ćwiczeniami wojskowymi przeprowadzanymi wokół wyspy. Chińska armia stwierdziła, że dwudniowe ćwiczenia wokół Tajwanu są karą dla sił separatystów pragnących niepodległości.

Ministerstwo obrony wyspy twierdzi, że „irracjonalna prowokacja Chin zagroziła pokojowi i stabilności w regionie”. Stwierdzono, że Tajwan nie będzie szukał konfliktów, ale „nie będzie się przed jednym z nich uciekał”.

Zobacz też: Reuters: amerykańskie i tajwańskie okręty wojenne „po cichu” ćwiczyły na Pacyfiku

„Ten pretekst do przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych nie tylko nie przyczynia się do pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, ale także ukazuje jej hegemoniczny charakter” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

W poniedziałek w swoim przemówieniu inauguracyjnym prezydent Tajwanu Lai Ching-te wezwał Pekin do zaprzestania zastraszania militarnego i obiecał, że „nie ustąpi ani nie będzie prowokować” przywódców Partii Komunistycznej na kontynencie.

„W obliczu zewnętrznych wyzwań i zagrożeń będziemy nadal podtrzymywać wartości, jakimi są wolność i demokracja” – powiedział Lai w czwartek marynarzom i najwyższym urzędnikom bezpieczeństwa podczas wizyty w bazie morskiej w Taoyuan, na południe od Tajpej.

Nie odnosząc się bezpośrednio do posunięć Chin, stwierdził, że społeczeństwo międzynarodowe jest zaniepokojone bezpieczeństwem Tajwanu, co prawdopodobnie odzwierciedla jego kluczową rolę w łańcuchach dostaw najbardziej zaawansowanych chipów komputerowych.

Lai powiedział, że dąży do dialogu z Pekinem, utrzymując obecny status Tajwanu i unikając konfliktów, które mogłyby przyciągnąć głównego sojusznika wyspy, USA, i innych partnerów regionalnych, takich jak Japonia i Australia.

Kresy.pl/CBS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply