Ukraińskie uderzenie na Krym [+VIDEO]

Późnym wieczorem 23 maja na Krymie doszło do eksplozji. Odgłosy eksplozji słychać było w wielu miastach, w szczególności: Symferopolu, Saki, Ałuszcie, Jałcie, Dżankoju i Jewpatorii.

Jak poinformowały ukraińskie i rosyjskie media, późnym wieczorem 23 maja na Krymie doszło do eksplozji. Lokalni mieszkańcy i media pisały o atakach rakietowych i pracy rosyjskiej obrony powietrznej.

Dwie osoby zginęły w ukraińskim ataku rakietowym w pobliżu Symferopolu na Krymie, powiedział szef terytorium zaanektowanego przez Rosję

Gubernator regionu Siergiej Aksyonow powiedział, że rakieta uderzyła w pusty budynek w pobliżu Ałuszty na wybrzeżu Morza Czarnego na półwyspie. Dwie osoby miały zginąć w ukraińskim ataku rakietowym.

Nastąpiło to po tym, jak ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że obrona powietrzna przechwyciła nad Krymem trzy przekazane przez USA rakiety Atacms dalekiego zasięgu – podała agencja informacyjna TASS. Ministerstwo dodało, że siły Moskwy uderzyły także w trzy ukraińskie drony morskie strzelające w kierunku półwyspu.

Ukraina nie wydała oficjalnego oświadczenia. Ukraińscy blogerzy wojskowi donieśli, że na całym półwyspie trafiono w wiele celów.

Rosyjscy blogerzy na półwyspie napisali, że nie wszystkie nadlatujące rakiety zostały przechwycone.

Wcześniej Rosjanie informowali o ataku Ukraińców na główne miasto garnizonowe Floty Czarnomorskiej – Sewastopol. Ukraińcy chwalili się zniszczeniem najnowocześniejszej rosyjskiej wyrzutni rakiet ziemia-powietrze.

“W Sewastopolu działa Obrona Przeciwpowietrzna, prowadzona jest obrona przed atakiem rakietowym. Wszyskie służby są w stanie gotowości bojowej” – napisał w niedzielę rano na Telgramie Michaił Razwożajew, gubernator miasta, mającego status wydzielonego regionu. Gubernator poprosił mieszkańców Sewastopola i gości o zachowanie spokoju, przestrzeganie środków bezpieczeństwa i przebywanie w tymczasowych schroniskach lub bezpiecznych miejscach. „Najważniejsze, żeby nie przebywać na otwartej przestrzeni. Głównym zagrożeniem są odłamki” – podkreślił.

Później Razwożajew poinformował na kanale na Telegramie, że odparcie ataku rakietowego zostało zakończone, ale ostrzegł o niebezpieczeństwie ze strony odłamków i pocisków. Gubernator przypomniał mieszkańcom, że nie powinni zbliżać się ani podnosić amunicji, a także poprosił o zgłaszanie niebezpiecznych znalezisk pod numerem służb – 112. „Służby ratownicze niezwłocznie reagują na wszystkie zgłoszenia i udają się na miejsce zdarzenia” – relację gubernatora przytoczyła agencja informacyjna TASS.

Tymczasem Ukraińcy twierdzą, że ich wcześniejszy atak rakietowy przyniósł ważny sukces. Zniszczona miała zostać rosyjska wyrzutnia rakiet ziemia-powietrze S-400 Triumf osłaniająca lotnisko Dżankoja. Agencja informacyjna UNIAN powołuje się na nieokreślonych, proukraińskich “partyzantów”, jacy mają działać na anektowanym przez Rosjan półwyspie, którzy twierzą, że na lotnisku Dżankoja wciąż znajduje się wrak trafionej przez Ukraińców wyrzutni S-400.

To prawdopodobnie skutek serii uderzeń jakie Ukraińcy jeszcze 15 maja wykonali na krymskie lotniska – Dżankoja, Belbek, Symferpol i Sewastopol. Komentatorzy wskazują, że Siły Zbrojne Ukrainy od początku bieżącego roku koncentrują się na niszczeniu rosyjskiej obrony przeciwpowietrznej na Półwyspie Krymskim, która została znaczenie wzmocniona, w tym przez S-400, wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na dużą skalę.

Kresy.pl/Mil.in/TASS/Telegraph

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply