Pierwsi Ukraińcy ukończyli szkolenie na F-16

Pierwsza grupa ukraińskich pilotów ukończyła szkolenie na myśliwcach F-16 w bazie wojskowej w Arizonie w Stanach Zjednoczonych.

Jak przekazał w piątek portal Politico, pierwsza grupa ukraińskich pilotów ukończyła szkolenie na myśliwcach F-16 w bazie wojskowej w Arizonie w Stanach Zjednoczonych.

Piloci byli szkoleni w 162. Bazie Sił Powietrznych Gwardii Narodowej w Tucson. Kapitan Erin Hannigan, rzecznik Powietrznej Gwardii Narodowej, nie potwierdziła, ilu Ukraińców ukończyło szkołę. Ze względów bezpieczeństwa nie podała także dokładnej daty zakończenia szkolenia.

Według źródła zaznajomionego z ruchami ukraińskich pilotów, są oni obecnie w drodze do Europy na dodatkowe szkolenie.

Wcześniej, pierwsza Ukraińska Brygada Lotnictwa Taktycznego otrzymała już symulator latania na myśliwcach F-16.

Poinformował o tym dowódca Sił Powietrznych Mykoła Ołeszczuk. “F-16 coraz bliżej, mamy na Ukrainie pierwszy amerykański symulator myśliwca dostarczony przez Czechy. Jego główny moduł jest już testowany przez specjalistów na bazie jednej z brygad lotnictwa taktycznego. Następnie hydraulika i kokpit zostanie zamontowany tak, aby pilot mógł jak najbardziej poczuć realizm lotu szkolnego. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają Ukrainie we wzmacnianiu komponentu lotniczego” – powiedział Oleszczuk.

“Wzywam naszych sojuszników do przyłączenia się do tej inicjatywy” – podkreślił.

Symulator różni się od symulatorów znanych już ukraińskim pilotom – powiedział Ołeksandr Diakiw, przedstawiciel dowództwa szkoleniowego Sił Powietrznych Ukrainy. “To nie jest symulator, to pełnoprawny symulator lotniczy z prawdziwym kokpitem samolotu F-16. Pilot wyraźnie czuje sterowanie, gdzie się znajduje, co widzi w locie, jakie sygnały przechodzą”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas odprawy w Wilnie minister obrony Holandii Kajsa Ollongren poinformowała, że Holandia planuje rozpocząć wysyłanie myśliwców F-16 na Ukrainę jesienią tego roku, podążając za Danią, która zamierza przekazać samoloty latem.

Ollongren powiedziała, że taki jest harmonogram dostaw myśliwców na Ukrainę, jaki przewiduje przepisany plan sojuszników. „Mamy wszystko zaplanowane w ramach projektu, który polega na szkoleniu ukraińskich pilotów, szkoleniu personelu serwisowego i przekazywaniu prawdziwych samolotów” – powiedziała.

Piloci przechodzą obecnie szkolenie w kilku krajach. „A jeśli uda nam się utrzymać na tej drodze i na Ukrainie, oczywiście, u siebie w kraju wszystko będzie działać, to pierwsze samoloty z Danii dostarczymy latem tego roku. I mamy nadzieję, że od jesieni będziemy brać udział w dostawach naszych F16” – dodała.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply