Polscy funkcjonariusze mają problem z rozpracowaniem ukraińskich i gruzińskich grup przestępczych – alarmuje Onet. “Nie mówimy w ich języku, ciężko nam do nich dotrzeć. Patrolowym sprawia to trudności” – portal cytuje jednego z policjantów.

Portal Onet.pl opisuje w sobotnim materiale przestępczość w Trójmieście. W tekście zwrócono uwagę m.in. na grupy przestępcze ze wschodu, które mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

“Część mieszkańców Trójmiasta zauważa wzrost drobnej przestępczości i łączy to też z napływem ludzi ze Wschodu. Nie zawsze są to jakieś ultraprawicowe teorie spiskowe, często ludzie naprawdę przytaczają konkretne historie i stawiają swoje pytania. Na policji trudno jednak zdementować czy potwierdzić takie rewelacje, bo oficjalnie – jak usłyszałem nieoficjalnie – narodowości w komunikatach do mediów lepiej nie eksponować” – czytamy.

Z materiału dowiadujemy się, że polscy funkcjonariusze mają słabe rozpoznanie w “diasporze ukraińskiej i gruzińskiej”. “Nie mówimy w ich języku, ciężko nam do nich dotrzeć. Patrolowym sprawia to trudności” – portal cytuje jednego z funkcjonariuszy.

Jak czytamy, grupy przestępcze wywodzące się z różnych narodowości częściej parają się niektórymi występkami. “Gruzini na przykład częściej zajmują się kradzieżą aut i włamaniami do mieszkań” – wskazuje policjant.

Przeczytaj: Cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych w Polsce za zabójstwo. Najwięcej obywateli Ukrainy i Rosji

Zobacz: Cudzoziemcy w polskiej policji? Kierwiński: rozważałbym taką możliwość

Ponad 17 tys. przestępstw popełnili w ubiegłym roku przebywający w Polsce cudzoziemcy. Problemem jest głównie jazda po pijanemu i związane z tym łamanie zakazów sądowych. Zdaniem ekspertów, niektórzy imigranci czują się u nas bezkarnie.

Według danych z KGP, w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 przybyszów z zagranicy. To wzrost o 2,4 tys. w stosunku do 2022 roku, a zarazem pięć razy więcej niż dekadę temu. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a dalej Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

Zobacz: Cudzoziemcy stanowili 80 proc. zatrzymanych w I kw. br. przemytników imigrantów. Najwięcej Ukraińców i Białorusinów

Czytaj także: Coraz więcej cudzoziemców w polskich więzieniach i aresztach. Najwięcej Ukraińców i Gruzinów

wiadomosci.onet.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    A dlaczego czują się bezkarnie? Bop takie mamy sądownictwo.Polak za byle pierdołę dostaje wysokie wyroki a cudzoziemcy a zwłaszcza ukraińcy są traktowani bardzo łagodnie.I jest to raczej decyzja odgórna,

  2. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    To trzeba było ich nie wpuszczać do Polski – jak zwykle bezmyślna policyjna zgraja oderwana od społeczeństwa woli obcych przestępców od naszych . Narobili bigosu to niech teraz biorą się do roboty – nieroby patentowane.