Brytyjski wywiad: Rosja angażuje nową armię do walki na Ukrainie

Rosja angażuje do działań wojennych na Ukrainie elementy swojej nowej 25. Armii Ogólnowojskowej – zwraca uwagę brytyjski wywiad. Od kilku tygodni trwała jej relokacja.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środowej aktualizacji wywiadowczej, że jednostki 25. Armii Ogólnowoskowej zaczęły wkraczać na Ukrainę pod koniec sierpnia. W połowie września jej siły zostały po raz pierwszy wysłane na front.

Jak czytamy, należące do 25. Armii 67. Dywizja Strzelców Zmotoryzowanych i 164. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych, walczą na froncie w sektorze na zachód od Siewierodoniecka i Kreminnej, wzdłuż granicy między obwodami donieckim i ługańskim.

Przeczytaj: Brytyjski wywiad: Rosja rozbudowuje struktury wojskowe, tworząc nową armię

Brytyjczycy podkreślają, że od początku inwazji Rosja tylko sporadycznie utrzymywała niezaangażowane zgrupowanie wielkości armii, które mogłoby potencjalnie stanowić podstawę nowego dużego uderzenia ofensywnego.

“25. Armia jest najwyraźniej rozmieszczana fragmentarycznie w celu wzmocnienia nadmiernie rozciągniętej linii (frontu), więc nowa skoordynowana rosyjska ofensywa jest mniej prawdopodobna w nadchodzących tygodniach” – uważa brytyjski wywiad.

Na początku września Brytyjczycy informowali, że rosyjskie władze zamierzają werbować więcej migrantów, aby wysłać ich na wojnę na Ukrainie, aby uniknąć mobilizacji wewnętrznej przed wyborami prezydenckimi w 2024 rok. Wskazywali wówczas, że już od końca czerwca 2023 roku Rosja apelowała do obywateli państw sąsiadujących z ogłoszeniami o naborze osób do walki na Ukrainie.

Zobacz także: Brytyjski wywiad: Niedobór paliwa w Rosji. Rośnie napięcie na rynku globalnym

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply