Prawdopodobieństwo, że pierwszy statek eksportujący zboże wypłynie z ukraińskich portów w poniedziałek, jest wysokie, powiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Recepa Erdogana.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prawdopodobieństwo, że pierwszy statek eksportujący zboże wypłynie z ukraińskich portów w poniedziałek, jest wysokie, powiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Recepa Erdogana.

„Jeśli wszystkie szczegóły zostaną ukończone do jutra, wydaje się, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwszy statek opuści port jutro… Zobaczymy statki opuszczające porty najpóźniej następnego dnia” – powiedział Kalin.

Przemawiając w wywiadzie Ibrahim Kalin powiedział, że wspólne centrum koordynacyjne w Stambule prawdopodobnie wkrótce zakończy ostateczną pracę nad trasami eksportowymi.

Przypomnijmy, ambasadorowie Grupy G7 i Turcji przybyli wcześniej do Odessy, aby zaświadczyć o znaczeniu realizacji porozumienia o wznowieniu ukraińskiego eksportu żywności. Poinformowała o tym na Twitterze brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons.

„Jestem teraz z moimi kolegami ambasadorami G7 i Turcji w Odessie, aby zaświadczyć o znaczeniu umowy dla wznowienia eksportu ukraińskiej żywności, zawartej za pośrednictwem ONZ. Rosja musi przestrzegać tej umowy” – napisała.

Rosjanie zgodzili się odblokować morski eksport zboża z Ukrainy. Parlamentarzysta Rustem Umerow poinformował, że strona ukraińska osiągnęła z Rosją porozumienie w sprawie morskiego eksportu zboża. “Eksport będzie przechodził przez trzy porty: Odessę, Jużnyj i Czarnomorsk, ale w przyszłości mamy nadzieję, że uda nam się go rozszerzyć. Wszystkie zalecenia sił morskich, sił zbrojnych muszą być przestrzegane. Są bezpieczne korytarze, szlaki, które opracowaliśmy wspólnie z wojskiem i wszystkie statki cywilne będą nimi przechodzić. Będziemy sprzedawać zboże każdemu. I wszystkie statki, które mogą swobodnie trzymać się tych rekomendacji, mogą wpływać do nas” – słowa Umerowa zacytował portal Korrespondent.net.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply