Na oficjalnym portalu prawnym Rosji pojawiło się zarządzenie premiera Michaiła Miszustina o podpisaniu nowej umowy o współpracy z Białorusią.

Zarządzenie datowane na 3 lutego zawiera polecenie dla rosyjskiego Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, by porozumiały się ze stroną białoruską na temat podpisania nowego porozumienia “o współpracy w dziedzinie okazania pomocy humanitarnej Syryjskiej Republice Arabskiej”.

Tekst projektu porozumienia powołuje się na “oficjalne zaproszenie” władz Syrii, z jakiego od siedmiu lat korzystają siły rosyjskie w tym państwie. “Niniejszym porozumieniem regulowane są kwestie związane z udziałem białoruskiego kontyngentu wojskowego wspólnie ze stosownymi oddziałami Sił Zbrojnej Federacji Rosyjskiej w działania na rzecz okazania pomocy humanitarnej” – napisano w art. 1 projektowanego porozumienia, w którym podkreślono, że “białoruski kontyngent angażuje się w wypełnianie przedsięwzięć wyłącznie w celach humanitarnych, poza strefą działań wojennych”.

Białoruscy żołnierze mieliby w Syrii stacjonować w lokalnych bazach rosyjskich Sił Powietrznych. W artykule 4 projektowanego porozumienia określono też liczebność białoruskiej misji na Bliskim Wschodzie – “Do uczestnictwa w działaniach na rzecz udzielenia pomocy humanitarnej Syryjskiej Republice Arabskiej strona białoruska wysyła swój kontyngent wojskowy o liczebności do 200 osób”. Ich zadania zostaną uzgodnione przez ministerstwa obrony dwóch państw.

Białoruski kontyngent będzie operacyjne podlegał rosyjskiemu centrum koordynującemu działania w Syrii. Strona rosyjska odpowiadać będzie za jego kwaterunek, aprowizację, wyposażenie w sprzęt wojskowy i amunicję oraz zabezpieczenie medyczne, a także informacje niezbędne do bezpiecznej i skutecznej realizacji zadań. Rosjanie mają również przeszkolić białoruskich żołnierzy do udziału w misji na Bliskim Wschodzie, strona białoruska będzie natomiast odpowiadać za profilaktykę medyczną.

Projektowane porozumienie ma mieć charakter bezterminowy.

Po destabilizacji związanej z wielkimi protestami społecznymi po wyborach prezydenckich w 2020 r. i znaczącym ochłodzeniu relacji między Białorusią a państwami zachodnimi, władze tego państwa zdecydowały się na pogłębianie integracji i współpracy z Rosją.

W listopadzie zeszłego roku prezydenci dwóch państw podpisali zestaw dokumentacji regulujących zasady integracji w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Aleksandr Łukasznko zmienił też, niegdyś neutralną, politykę wobec Ukrainy, zdecydowanie popiera obecnie linię polityki Moskwy wobec południowego sąsiada.

publication.pravo.gov.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply