James Le Mesurier, współzałożyciel Białych Hełmów i były oficer brytyjskiej armii, zginął w poniedziałek w Stambule. Jak podaje turecka policja, ciało Le Mesuriera zostało znalezione na zewnątrz jego domu, a śledztwo zbada czy było to morderstwo, czy samobójstwo.

Według tureckiego dziennika Sabah, współzałożyciel Białych Hełmów miał wyskoczyć z balkonu ze swojego apartamentu na 3. piętrze w dzielnicy Beyoglu. Nie znaleziono śladów po ranach postrzałowych lub kłutych. Zmarły miał mieć połamane nogi.

Żona Le Mesuriera, cytowana przez Sabah, twierdzi, że po wspólnej kolacji i zażyciu pigułek nasennych położyli się razem do snu. Kilka godzin później obudził ją dzwonek do drzwi. Stojący za nimi policjanci poinformowali ją, że mąż wypadł z balkonu na ulicę i zmarł.

Inny turecki dziennik, Sözcü, podaje, że według policyjnych źródeł Le Mesurier być może popełnił samobójstwo, ponieważ od pewnego czasu zażywał środki antydepresyjne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Trzy dni przed jego śmiercią rosyjski MSZ ogłosił na Twitterze, że Le Mesurier jest agentem brytyjskiego wywiadu MI6 i był widywany wielokrotnie w różnych „zapalnych” miejscach na świecie.

Oficjalne konto Białych Hełmów na Twitterze ogłosiło śmierć Le Mesuriera, wyrażając wstrząs i smutek, jakim jest to wydarzenie dla ich organizacji.

Czytaj także: Kłamstwa na temat Białych Hełmów wg byłego oficera CIA

W 2016 roku Białe Hełmy otrzymały nagrodę Right Livelihood Award w uznaniu za „wybitną odwagę, współczucie i zaangażowanie humanitarne w ratowanie ludności cywilnej”. Również w tym samym roku organizacja została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, a sam Le Mesurier otrzymał order Imperium Brytyjskiego w uznaniu zasług w ochronie ludności cywilnej w Syrii. Film Netflixa o tej grupie otrzymał Oscara w 2017 roku za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Białe Hełmy” to potoczna nazwa organizacji wspieranej przez Zachód, część krajów arabskich i Turcję, której formalna nazwa to Syryjska Obrona Cywilna. Uczestniczyli w niej ochotnicy z terenów Syrii znajdujących się pod kontrolą antyrządowych ugrupowań zbrojnych, przede wszystkim w Aleppo i w prowincji Idlib. Część z nich była szkolona w Turcji. „Białe Hełmy” miały za zadanie udzielać pomocy cywilnym ofiarom walk. Rząd Syrii twierdzi jednak, że byli oni powiązani z organizacjami antyrządowych bojowników, w tym dżiahadystycznym Tahrir asz-Szam. Syryjski rząd prezentował nagrania, na których „Białe Hełmy” występują z bronią a także oskarżał ich o fabrykowanie scen z rzekomymi cywilnymi ofiarami ataków wojsk rządowych.

Czytaj także: Izrael ewakuował Białe Hełmy z Syrii

AlMasdarNews.com / Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz