Kłamstwa na temat Białych Hełmów

Praktycznie wszystkie główne relacje medialne na temat Białych Hełmów są fałszywe, ale zdecydowanie najbardziej absurdalna relacja na temat ich exodusu z Syrii pochodzi z BBC – ocenia na łamach Unz.com były oficer CIA, Philip Giraldi.

Kiedy organizacja terrorystyczna przestaje być organizacją terrorystyczną? Najwyraźniej odpowiedź brzmi, że przestaje się być terrorystą, gdy terroryzuje się kogoś, kto jest wrogiem Stanów Zjednoczonych. Najbardziej znanym ostatnio przykładem jest MEK, zbrodnicza, marksistowska irańska sekta, która w latach 70. zamordowała pięciu Amerykanów w ramach kampanii przeciwko rządom szacha. Organizacja została usunięta z listy terrorystów Departamentu Stanu w 2012 r. przez Sekretarz Stanu Hillary Clinton po tym, jak MEK obiecało nie zabijać więcej Amerykanów, ale prawdziwym powodem usunięcia jej z listy było kupienie poparcia czołowych polityków, łącznie z Elaine Chao, Rudy’m Giulianim, Newtem Gingrichem i Johnem Boltonem. MEK posiadało również za kulisami poparcie zarówno izraelskiego Mossadu, jak i CIA, które używały go w swoich operacjach, by zabijać Irańczyków i niszczyć infrastrukturę kraju. Ktoś wysoko w rządzie federalnym, być może Hillary, a nawet sam prezydent Obama, musiał zdecydować, że terroryści, którzy zabijają tylko Irańczyków, zasługują na uznanie.

Istnieją inne przykłady cynicznej podwójnej gry w ramach konfliktu syryjskiego, np. rebeliantów walczących przeciwko rządowi w Damaszku, tzw. “bojowników o wolność”, podczas gdy w rzeczywistości byli oni często sprzymierzeni z grupą Al-Nusra powiązaną z Al-Kaidą, a nawet z ISIS. Często byli szkoleni i uzbrojeni przez Waszyngton tylko po to, aby albo dołączyć do Al-Nusry i ISIS jako ochotnicy, albo oddać im broń. Być może jednak nie ma większego oszustwa niż tzw. Białe Hełmy. Relacje medialne o tej grupie oparte są na filmie “The White Helmets”, który został wyprodukowany przez samą grupę i bardzo przekonująco opowiada o “historii prawdziwych bohaterów i nadziei”. Jest to imponujący kawałek propagandy, do tego stopnia, że zdobył wiele nagród, w tym Oscara za najlepszy film dokumentalny w zeszłym roku, a same Białe Hełmy zostały nominowane do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest niezaprzeczalnym faktem, że dokument pomógł ukształtować pojmowanie opinii publicznej na temat tego, co dzieje się w Syrii, opisując rząd w Damaszku w kategoriach wyłącznie negatywnych.

Hollywoodzkie i kongresowe opisy grupy wyglądają mniej więcej tak: “Białe Hełmy są bohaterską, bezstronną, pozarządową organizacją humanitarną, która angażuje się w akcje ratunkowe i niesie opiekę medyczną dla wszystkich osób, dotkniętych walkami w Syrii. Rząd syryjski nienawidzi grupy, ponieważ pomaga ofiarom walk, które są albo rebeliantami, albo żyją z rebeliantami. Niedawno, gdy armia syryjska zaczęła zbliżać się do ostatnich grup powiązanych z Białymi Hełmami, które nadal działają w tym kraju, izraelski rząd, wspierany przez Stany Zjednoczone, przeprowadził humanitarną ewakuację członków grupy i ich rodzin do Izraela, a następnie do Jordanii.”

Praktycznie wszystkie główne relacje medialne na temat Białych Hełmów są fałszywe, ale zdecydowanie najbardziej absurdalna relacja na temat exodusu z Syrii pochodzi z BBC. Dla tych, którzy jej nie znają, BBC, która niegdyś cieszyła się reputację uczciwej, obecnie stała się jednym z najgorszych prorządowych propagandowych organów wszechczasów. Czytanie artykułów BBC jest jeszcze gorsze niż podobna wizyta na stronach “The Washington Post”, który jest również przykładem fałszywych wiadomości i fałszywego dziennikarstwa, udając, że jest szanowanym źródłem wiadomości w Stanach Zjednoczonych. Spójrzmy prawdzie w oczy, Donald Trump ma rację. Prawie wszystkie media głównego nurtu obecnie kłamią, ale niektóre źródła są gorsze od innych. Ludzie narzekają na Fox, i słusznie, ale CNN go przebija, tak jak MSNBC.

Artykuł BBC jest zatytułowany “Konflikt w Syrii: Białe hełmy ewakuowane przez Izrael”. Zawiera następujące stwierdzenia, z których wiele pochodzi bezpośrednio z izraelskich oficjalnych źródeł, dotyczących Białych Hełmów, ich działalności i powiązań grupy z niektórymi rządami, włączając w to Wielką Brytanię:

1. “IDF [Israel Defense Forces] oświadczyły, że “podjęły humanitarny wysiłek, aby uratować członków syryjskiej organizacji cywilnej i ich rodziny”, mówiąc, że istnieje “bezpośrednie zagrożenie dla ich życia”. Przeniesienie wysiedlonych Syryjczyków przez Izrael było wyjątkowym gestem humanitarnym.

2. “Chociaż Izrael nie jest bezpośrednio zaangażowany w konflikt z Syrią, oba kraje od dziesięcioleci są w stanie wojny. Pomimo interwencji, IDF stwierdziły, że “Izrael nadal utrzymuje politykę nieinterwencyjną dotyczącą konfliktu syryjskiego”.

3. Oświadczenie od ministra spraw zagranicznych Jeremy’ego Hunta i sekretarza ds. rozwoju międzynarodowego, Penny’ego Mordaunta, głosi: “Białe Hełmy były celem ataków, a ze względu na ich wysoką pozycję oceniliśmy, że w tych szczególnych okolicznościach wolontariusze wymagali natychmiastowej ochrony. Składamy hołd dzielnej i bezinteresownej pracy, którą wykonali wolontariusze White Helmets, aby ratować Syryjczyków po wszystkich stronach konfliktu”.

4. “Ich oficjalna nazwa to Syryjska Obrona Cywilna i rozpoczęła działalność się na początku 2013 roku jako organizacja wolontariuszy ze wszystkich środowisk, w tym elektryków i budowniczych. Jej głównym zadaniem stało się wkrótce ratowanie ludności cywilnej w strefach wojennych w bezpośrednim następstwie ataków powietrznych, a jej wolontariusze uratowali życie ponad 100 tys. ludziom podczas wojny domowej”.

Relacja BBC mogłaby zostać napisana przez same Białe Hełmy lub przez ich wydział prasowy. Ewentualnie przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Po pierwsze, Izraelczycy nie wykonują gestów humanitarnych. Pomagali oni w ratowaniu Białych Hełmów na wniosek USA, ponieważ pojmanie ich przez Syryjczyków wywołałoby kłopotliwe rewelacje na temat tego, jak grupa została sfinansowana i na czym polegała jej przynależność do terrorystów. A zaprzeczanie przez Izrael swojemu zaangażowaniu w Syrii jest nonsensem, chyba, że ktoś uważa wykazaną współpracę z grupami terrorystycznymi, niemal cotygodniowe ataki bombowe i rakietowe za przejawy nieinterweniowania.

Brytyjczycy też są podstępni aż do szpiku kości. Komentarz Hunta i Mordaunta to kompletne kłamstwo na temat tego, co reprezentują Białe Hełmy. To samo dotyczy relacji BBC na temat tego, jak rozwinęła się grupa, która pochodzi bezpośrednio z wydziału propagandy Białych Hełmów, i która została wzmocniona przez Hollywood oraz rządy USA i Wielkiej Brytanii. Równie ważne jak to, co zostało powiedziane o działaniach Białych Hełmów, jest wykluczenie dużej liczby wiarygodnych negatywnych raportów na temat grupy. Starannie zredagowane sceny bohaterstwa pod ostrzałem, które zostały sfilmowane i ukazane na całym świecie, ukrywają relacje Białych Hełmów z grupą Al-Nusra, powiązaną z Al-Kaidą, i ich udział w torturowaniu i egzekucji “buntowniczych” przeciwników. Rzeczywiście, Białe Hełmy działają tylko na zbuntowanym terenie, co umożliwia im kształtowanie narracji zarówno o tym, kim są, jak i o tym, co dzieje się tam dzieje.

Wykorzystując ich dostęp do zachodnich mediów, Białe Hełmy de facto stały się głównym źródłem wiadomości “naocznych świadków” o tym, co działo się w tych wielu częściach Syrii, gdzie europejscy i amerykańscy dziennikarze słusznie bali się udać. Wszystko to było częścią szerszego, w dużej mierze odnoszącego sukcesy “rebeliańskiego” wysiłku, polegającego na wytwarzaniu fałszywych wiadomości, które przedstawiają rząd Damaszku jako angażujący się w zbrodnie wojenne skierowane przeciwko ludności cywilnej, wysiłek, który doprowadził do kilku ataków na siły i obiekty rządowe przez amerykańskie wojsko.

Białe Hełmy udają się na miejsca bombardowań, a za nimi stoją ekipy filmowe. Będąc już na miejscu, bez niezależnych obserwatorów, są w stanie zmanipulować, a nawet spreparować to, co jest filmowane, aby dostosować się do wybranej narracji, która konsekwentnie promuje opowieści o okrucieństwach rządu wobec ludności cywilnej, aby zachęcić do interwencji militarnej w Syrii i doprowadzić do zmiany reżimu w Damaszku. Białe Hełmy były na przykład propagatorami całkowicie fałszywych, ale propagandowo skutecznych, twierdzeń dotyczących rządowego użycia tak zwanych “bomb beczkowych” przeciwko ludności cywilnej.

Peter Ford, brytyjski ambasador w Damaszku w latach 2003-2006, niedawno omawiał Białe Hełmy w wywiadzie radiowym, mówiąc: “Białe Hełmy są pomocnikami dżihadystów. Nie są, jak twierdzili sami i ich zwolennicy (…) zwykłymi ratownikami. Nie są wolontariuszami. Są płatnymi specjalistami od dezinformacji”. Zwrócił szczególną uwagę na duży “wydział prasowy” organizacji, mówiąc: “To daje nam pojęcie, jaki jest priorytet dla tej bardzo podejrzanej organizacji. Wszystkie ich działania są ukierunkowane na mobilizowanie opinii Zachodu po stronie dżihadystów, z którymi współpracują. Współlokują swoje centra z organizacją powiązaną z Al-Kaidą znaną jako Al-Nusra i innymi bojowymi grupami, takimi jak Dżajsz al-Islam. W przeszłości pokazywano ich w towarzystwie ISIS, gdy wymachiwali jego flagami”.

Obecnie grupa jest w dużej mierze finansowana przez wiele organizacji pozarządowych, a także przez rządy, w tym Stany Zjednoczone [Wg medialnych doniesień z maja tego roku, USA wycofały się z finansowania Białych Hełmów. Kresy.pl], Wielką Brytanię i niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone przekazały bezpośrednio od USAID (Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego) 23 miliony USD od 2016 r. i prawie na pewno znacznie więcej pośrednio. Max Blumenthal szczegółowo zbadał różne zasoby finansowe i relacje, z których korzysta organizacja, głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Być może najpoważniejszym zarzutem przeciwko Białym Hełmom jest dowód, że aktywnie uczestniczyli w popełnianiu zbrodni, włączając w to tortury i morderstwa, przeprowadzane przez ich gospodarzy z Al-Nusry. Były liczne zdjęcia Białych Hełmy operujących bezpośrednio z uzbrojonymi terrorystami, a także celebrujących nad ciałami ofiar egzekucji i zamordowanych żołnierzy irackich. Członkowie dżihadystycznych grup uważają Białe Hełmy za kolegów “mudżahedinów” i “żołnierzy rewolucji”.

Tak więc chwalone ratowanie przez Izrael Białych Hełmów było jedynie teatrzykiem, mającym na celu utrwalenie mitu, że rząd Asada został powstrzymany, próbując zniszczyć honorową, niestronniczą grupę zaangażowaną w niesienie pomocy humanitarnej dla osób uwięzionych w krwawym konflikcie, mającym na celu obalenie bezwzględnego dyktatora. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Białe Hełmy były i są nieodłączną częścią próby obalenia legalnego rządu i zainstalowania reżimu przyjaznego interesom zachodnim, amerykańskim i izraelskim. Zwłaszcza dla Izraela trwający chaos w Syrii był i jest częścią planu podziału wszystkich sąsiadów na wojujące grupy etniczne i sekty, czyniąc ich mniej żywotnym zagrożeniem dla żydowskiego państwa.

Ocalonych 800 członków Białych Hełmów zostanie przesiedlonych do USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Miejmy nadzieję, że ci, którzy przyjeżdżają do Ameryki, będą mogli trafić do Los Angeles, gdzie prawdopodobnie będą kręcić się przy hollywoodzkich wielkich gwiazdach i aktywistach podczas pracy nad kolejnym filmem dokumentalnym. Ponieważ niektórzy z nich są z całą pewnością radykalnymi dżihadystami, interesujące będzie obserwowanie, jak dokładnie będzie to przebiegać.

Philip Giraldi

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply