Amerykańska telewizja CBS poinformowała w czwartek, że USA zatrzymała finansowanie Białych Hełmów, czyli Syryjskiej Obrony Cywilnej (SOC), organizacji której zadaniem ma być m. in. ratowanie osób spod gruzów budynków zniszczonych w trakcie działań wojennych w Syrii.

Niecałe dwa miesiące temu Departament Stanu USA gościł członków Białych Hełmów. Nasze spotkania w marcu było bardzo pozytywne, a wysocy rangą urzędnicy zapowiadali długotrwałe finansowanie, nawet do 2020 roku. Nie było żadnych sugestii dotyczących zaprzestania wsparcia – powiedział w wywiadzie dla CBS News Raed Saleh, lider grupy.

Obecnie SOC nie otrzymuje żadnych środków z USA, ponieważ jak twierdzi Departament Stanu, wsparcie jest obecnie „aktywnie oceniane”. Wpłaty Stanów Zjednoczonych stanowiły około jednej trzeciej budżetu grupy.

ZOBACZ TAKŻE: Ojciec „chłopca z Aleppo”: oferowano mi pieniądze i mieszkanie za granicą, jeśli oskarżę syryjski rząd

To bardzo niepokojąca sprawa – powiedział cytowany przez CBS działacz Białych Hełmów. Jego zdaniem wpłynie to negatywnie na zdolność działaczy do ratowania życia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Białe Hełmy nie dostają pieniędzy przez ostatnie tygodnie, jednak nie otrzymali także oficjalnej deklaracji ze strony rządu USA o ostatecznym zaprzestaniu finansowania. Grupa ma „plan awaryjny”, jeśli finansowanie zostanie wstrzymane na jeden lub dwa miesiące – jednak obawia się skutków długotrwałego zamrożenia funduszy.

Jeśli będzie to długotrwałe lub trwałe wstrzymanie finansowania, to poważnie wpłynie na naszą zdolność do zapewnienia pomocy, którą obecnie świadczymy cywilom – powiedział Saleh.

Zwolennicy rządu syryjskiego oraz władze rosyjskie oskarżają SOC o powiązania z organizacjami dążącymi do obalenia Baszszara al-Asada, oraz o związki z islamistycznym Frontem al-Nusra. Często również oskarżani są o przygotowanie inscenizacji wideo z pomocy cywilom, charakteryzację rzekomych „ofiar” oraz dawanie im instrukcji, co mają mówić.

Kresy.pl / cbsnews.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz