Petro Poroszenko wydał instrukcje dotyczące zmiany pozdrowienia obowiązującego ukraińskich żołnierzy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który jest także zwierzchnikiem sił zbrojnych, wydał polecenie opracowania projektu ustawy, zgodnie z którym zawołanie „Sława Ukrajini-Herojam Sława!” (Chwała Ukrainie-chwała bohaterom) ma stać się oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii. – podała we wtorek agencja Ukrinform powołując się na słowa ministra obrony Stepana Połtoraka w wywiadzie udzielonym tej agencji.

Według ministra Połtoraka prezydent Ukrainy polecił przygotowanie poprawek do ukraińskiej ustawy zatwierdzającej statuty wojskowe, w części określającej, jak wojskowi powinni się witać. Obecnie w ukraińskiej armii obowiązuje pochodzące jeszcze z czasów Związku Radzieckiego przywitanie „Zdrastujte, towaryszi!” (Witajcie, towarzysze) i odzew „Bażajemo/bażaju zdorowja!” (Życzymy/życzę zdrowia). Mają je zastąpić słowa „Sława Ukrajini” i „Herojam sława”.

„Takie propozycje są przygotowywane i mam nadzieję, że po powrocie z wakacji deputowani ludowi [parlamentarzyści – red.] zaakceptują je w całości” – mówił Połtorak. Według niego projekt jest już praktycznie gotowy. Zostanie on skierowany na ścieżkę legislacyjną przez prezydenta Ukrainy.

Przypomnijmy, że w ukraińskim parlamencie spoczywa już inny, rządowy projekt przewidujący ustanowienie zawołania „Sława Ukrajini-Herojam Sława!” oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii. W wywiadzie dla Ukrinformu minister Połtorak nazwał ten projekt „surowym”.

Zmiana prawa najwyraźniej jest tylko formalnością, ponieważ min. Połtorak zapowiedział, że już 24. sierpnia podczas parady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy jako wojskowe pozdrowienie będzie wykorzystywane „Sława Ukrajini-Herojam Sława!”.

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”. Już w 2014 roku szowinistyczna partia Swoboda domagała się, by to banderowskie hasło zostało oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii. Nieoficjalnie od czasu Majdanu było w niej w powszechnym użyciu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska ambasada porównała banderowskie zawołanie do hasła „Żeby Polska była Polską”

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Teraz czekać na ruch żołnierzy Bundeswehr,którzy idąc śladem Ukraińców,wkrótce zaczną się witać pozdrowieniem Sieg heil. A co nie wolno im ? Banderowcy mogą ,to dlaczego oni nie ? A poza tym oczami wyobraźni, widzę naszego prezydenta jak wita Poroszenkę w Polsce ,krzycząc Sława Ukraini.