Ukraiński rząd chce, by okrzyk „Sława Ukrajini-Herojam Sława!” był oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii.

Rada Ministrów Ukrainy wniosła do ukraińskiego parlamentu projekt nowelizacji przepisów dotyczących odbywania służby wojskowej, w tym do statutu służby wewnętrznej Sił Zbrojnych Ukrainy, który przewiduje zmianę dotychczasowego wojskowego pozdrowienia „Dobrego zdrowia!” na „Sława Ukrajini-Herojam Sława!” (Chwała Ukrainie-Bohaterom Chwała). – poinformował ukraiński portal lb.ua.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na przywitanie dowódcy czy starszego stopniem wojskowym „Chwała Ukrainie!” wszyscy żołnierze, którzy są na służbie i poza służbą, odpowiadają „Bohaterom Chwała!”. Jeśli dowódca lub starszy stopniem żegna się, na jego słowa „Chwała Ukrainie!” żołnierze odpowiadają „Bohaterom Chwała!” – napisano w dokumencie, który Rada Ministrów Ukrainy zarejestrowała w Radzie Najwyższej z datą 5. lutego br. Takie samo pozdrowienie przewiduje się podczas wręczenia sztandaru bojowego jednostce.

Oprócz tego, jak pisze lb.ua, do osób cywilnych w randze ministra i wiceministrów obrony żołnierze będą zwracać się „towarzyszu” dodając po tym nazwę piastowanej przez nich funkcji.

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”.

Przypomnijmy, że już w 2014 roku partia Swoboda domagała się, by to banderowskie hasło zostało oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii. Nieoficjalnie od czasu Majdanu było w niej w powszechnym użyciu.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: nie chciał powiedzieć „herojam sława!”, przestrzelono mu obie nogi [+VIDEO+18]

Kresy.pl / lb.ua / zaxid.net

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz