Czterech żołnierzy USA zginęło w zamachu w mieście Manbidż w Syrii

Czterech żołnierzy USA zginęło a trzech zostało rannych w wyniku eksplozji w syryjskim mieście Manbidż na północy kraju – podała w środę agencja Reutera powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

Reuters pisze, że strona internetowa związana z Państwem Islamskim podała wcześniej, że był to zamach samobójczy, który był wymierzony w amerykańskich żołnierzy patrolujących Manbidż.

Według agencji TASS powołującej się na telewizję Al Hadath eksplozja nastąpiła w centrum miasta wewnątrz lub obok restauracji, w której w tym momencie mogło znajdować się co najmniej 15 Amerykanów. Źródło to określiło liczbę zabitych w tym zamachu jako „co najmniej 15”. Rannych miał zabrać z miejsca zdarzenia śmigłowiec armii USA.

Wcześniej agencja AFP pisała, opierając się na doniesieniach Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, że w zamachu zginęło dziewięciu cywilów, pięciu „bojowników wspieranych przez USA” oraz jeden amerykański żołnierz. Agencja zauważyła, że atak nastąpił po tym, jak Kurdowie, którzy wraz z Amerykanami kontrolują Manbidż, odrzucili turecki plan ustanowienia „strefy bezpieczeństwa” po syryjskiej stronie granicy syryjsko-tureckiej. Planowany bufor miał objąć znaczną część terenów opanowanych w Syrii przez Kurdów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Od 2016 roku Manbidż znajdowało się w rękach Syryjskich Sił Demokratycznych (DSF) i będących ich częścią kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które odbiły miasto w rąk Państwa Islamskiego. Jak pisaliśmy, w zeszłym roku, dzięki wsparciu amerykańskiego lotnictwa oraz amerykańskich oddziałów lądowych, Kurdowie zdobyli tereny daleko przekraczające obszar zamieszkany przez swoją grupę etniczną kontrolując całą północno-wschodnią część Syrii. Sytuację kurdyjskiego parapaństwa całkowicie zmieniła decyzja prezydenta USA Donalda Tumpa, który 19 grudnia ogłosił, że dokona szybkiego wycofania z Syrii wszystkich amerykańskich żołnierzy. Kurdowie, obawiając się Turcji, określającej ich jako swojego głównego wroga w Syrii, woleli oddać część zajmowanych przez siebie terenów pod kontrolę syryjskiej armii. Pod koniec grudnia syryjska armia dotarła do Manbidż, lecz wciąż pozostawali w nim Amerykanie.

Kresy.pl / Reuters / TASS

Czterech żołnierzy USA zginęło w zamachu w mieście Manbidż w Syrii
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz