W ostatnim czasie w Libii rozbiły się dwa myśliwce MiG-29 – wynika z informacji, które podał admirał Heidi Berg, zastępca dyrektora wywiadu US Africa Command.

Admirał Heidi Berg, zastępca dyrektora wywiadu US Africa Command poinformował, że w ostatnich tygodniach w Libii rozbiły się dwa myśliwce MiG-29, które były prawdopodobnie pilotowane prze rosyjskich najemników – podał 11 września portal „The Drive”. Jared Szuba, korespondent AI-Monitor w Pentagonie napisał na Twitterze, że pierwsze zdarzenie miało miejsce 29 czerwca bieżącego roku, drugie zaś 7 września br.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

AFRICOM jest zdania, że samoloty były pilotowane przez przedstawicieli tzw. Grupy Wagnera, która wspiera Libijską Armię Narodową (LNA) w walce z rządem porozumienia narodowego popieranym m.in. przez Turcję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W maju 2020 roku rosyjskie myśliwce i bombowce przybyły do Libii z Rosji, lecąc przez Iran i Syrię.

7 września MiG-29 został prawdopodobnie zestrzelony przez pocisk z wyrzutni przeciwlotniczej MIM-33 Hawk, która została zapewne zmodernizowana i była obsługiwana przez Turków – podkreśla portal „Altair.com”.

Zobacz także: AFRICOM: „Sfilmowany został rosyjski myśliwiec MIG-29 lecący do Libii” [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku tygodnia – 7 września – w mediach społecznościowych pojawił się film, który został nakręcony przez pilota myśliwca. Mężczyzna mówi po rosyjsku, że został zestrzelony 70 km od bazy.

Pilot katapultował się na wysokości około 700 m i wylądował 200-250 m od wraku. Później został ewakuowany przy użyciu śmigłowca Mi-24.

Nie ma jednak pewności, że nagranie przedstawia opisywane zajście.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas konfliktu w Libii dochodzi do częstych konfrontacji sprzętu wojskowego pochodzącego z różnych krajów.

W ostatnich miesiącach, za sprawą ich działań podczas konfliktów w Syrii oraz w Libii, zrobiło się głośno o tureckich bezzałogowych statkach powietrznych. W marcu br. pisaliśmy, że jak podało ministerstwo obrony Turcji, tureckie drony „zneutralizowały” 21 żołnierzy syryjskich sił rządowych i zniszczyły dwie haubice oraz dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. Już wcześniej ataki tureckich dronów poważnie utrudniały sytuację syryjskich sił rządowych w rejonie prowincji Idlib, zabijając co najmniej kilkadziesiąt żołnierzy i niszcząc kilkanaście pojazdów wojskowych.

Na skuteczność działania tych bezzałogowców zwracali uwagę także rosyjscy korespondenci wojenni. Jak informowali, tureckie drony zbombardowały m.in. konwój armii syryjskiej, a ponadto atakowały pojazdy wojskowe, zarówno opancerzone, jak i samochody, ciężarówki, a nawet motocykle. Jeden z rosyjskich reporterów stwierdził, że „Turcy nie żałują pieniędzy” na ataki z użyciem dronów i bez oczyszczenia z nich przestrzeni powietrznej nad prowincją Idlib wszelkie próby odzyskania inicjatywy przez siły rządowe będą mocno utrudnione.

thedrive.com / twitter.com / youtube.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz